Στο μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου το τετραπλό των ανδρών, στο μικρό τελικό τα κορίτσια του διπλού ελαφρών

Ημερομηνία:  29 Σεπτεμβρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία

Το 5ο του μετάλλιο στα εξι τελευταία παγκόσμια πρωταθλήματα θα διεκδικήσει το τετραπλό σκιφ ελ βαρών των ανδρών στον μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί τη Παρασκευή στις 8 παρα τέταρτο το απόγευμα ώρα Ελλάδας (12:45 τοπική) στο Νέιθαν Μπέντερσον παρκ της Σαρασότα .

Οι Σπύρος Γιάνναρος, Λευτερής Κόνσολας, Παναγιώτης Μαγδανής και Νίνος Νικολαϊδης πήραν τη 2η θέση στον σημερινό ημιτελικό με χρόνο 5.59.18 πίσω από τη Μεγάλη Βρετανία καταφέρνοντας να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει το τελικού.

Παρά το πρόβλημα που αντιμετώπισε στο ξεκίνημα της κούρσας ο Λευτέρης Κόνσολας η ελληνική βάρκα μπήκε από το ξεκίνημα στην πρώτη τριάδα και διατηρήθηκε ως τον τερματισμό. Στα πρώτα 500μ. ήταν στη 2η θέση στα μισά της κούρσας πέρασαν πρώτοι , στα 1500 έπεσαν στη 3η θέση χωρίς ωστόσο να κινδυνέψουν για να τερματίσουν τελικά στην 2η και να σφραγίσουν έτσι ακόμη μια παρουσία σε μεγάλο τελικό παγκοσμίου πρωταθλήματος

«Ήταν μια πολύ δύσκολη κούρσα όπως όλοι οι ημιτελικοί γιατί οι ημιτελικοί πάντα κρύβουν εκπλήξεις . Τώρα θα προσπαθήσουμε να λύσουμε κάποια μικροπροβλήματα ώστε αύριο το μεσημέρι να διεκδικήσουμε το καλύτερο» τόνισε ο ομοσπονδιακός προπονητής Χρόνης Βλασταρίδης λίγο μετά το τέλος του αγώνα

Στον μεγάλο τελικό θα αντιμετωπίσει εκτός από την βρετανική βάρκα τις Σουηδία, Ιταλία , Γαλλία και Ιαπωνία

Μικρό τελικό οι"μικρές"

Στον ημιτελικό του διπλού σκιφ ελ βαρών των γυναικών οι Μαρία Πέργουλη και Θωμαης Εμμανουηλίδου προσπάθησαν αν και οι μικρότερες σε ηλικία του αγώνα αλλά τερμάτισαν στην 6η θέση με 7:16.21 .

Τα δυο κορίτσια βρέθηκαν αντιμέτωπα με πολύ δυνατά πληρώματα κέρδισαν όμως τις εντυπώσεις αλλά και εμπειρίες ενόψει των επόμενων διοργανώσεων που θα αγωνιστούν.

Πλέον θα διεκδικήσουν στον μικρό τελικό το πρωί του Σαββάτου (09:15, 15:15 ώρα Ελλάδας) μια θέση από την 7η ως τη 12η.

«Ήταν μια δύσκολη κούρσα , προσπαθήσαμε όσο μπορούσαμε . Τώρα πλέον στον μικρό τελικό θα κάνουμε ότι μπορούμε για την καλύτερη δυνατή θέση» είπε η Μαρία Πέργουλη .

Στο σκιφ ελ βαρών των ανδρών ο Γιώργος Κόνσολας πήρε την 4η θέση στον ημιτελικό C/D με χρόνο 7:22.56 και θα αγωνιστεί την Παρασκευή στις 09:25 (15:25 ώρα Ελλάδας) στον Τελικό D για μια θέση από 19-25.

Ώρα ημιτελικού για Νικολαΐδου-Κυρίδου

Την Παρασκευή είναι και η μεγάλη ώρα του διπλού σκιφ των γυναικών. Οι Κατερίνα Νικολαιδου- Αννέτα Κυρίδου θα αγωνιστούν στις 10:35 (17:35 ώρα Ελλάδας) στον ημιτελικό με στόχο μια απο τις τρεις πρώτες θέσεις που οδηγούν στο μεγάλο τελικό. Αντίπαλοί τους οι Ολλανδία, Κίνα, Νέα Ζηλανδία, Αυστραλία και Τσεχία.: