Ρωμανός & Χατζηκωνσταντίνου πρωταθλητές Ελλάδας στο Παμπαίδων-Παγκορασίδων

Ημερομηνία:  18 Ιανουαρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Ξιφασκία

Ο Γιάννης Ρωμανός και η Φοίβη Χατζηκωνσταντίνου στέφθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων – Παγκορασίδων που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Στους Παμπαίδες ο αθλητής του Κωστέα Γείτονα επικράτησε με 10-8 του Αριστοτέλη Ευτυχιάδη. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι : Παναγιώτης Δρεπανόπουλος, Ιάσονας Πασσάμ. Στις Παγκορασίδες, ο τελικός ήταν αμφίρροπος και η Φοίβη Χατζηκωνσταντίνου (Πανελλήνιος) νίκησε με 10-8 την Ελευθερία Τριανταφύλλη. Στο βάθρο ανέβηκαν επίσης οi : Λυδία Γώγου (Πανελλήνιος), Χριστίνα Ιωαννίδου (Πανελλήνιος) 10-8.

Στα ομαδικά Παμπαίδων ο Πανελλήνιος (Δρεπανόπουλος, Δημητρόπουλος, Μανωλάς, Χατζής) επικράτησε δύσκολα με 45-41 του ΟΞΙ Γλυφάδας (Κοντουδιός, Μαυρόπουλος, Μαντζαρίδης). Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Κωστέας Γείτονας (Γιαννουλάτος, Ευτυχιάδης, Κόκκος, Ρωμανός). Στα ομαδικά Παγκορασίδων και πάλι ο Πανελλήνιος (Γώγου, Ιωαννίδου, Χατζηκωνσταντίνου, Μαραγκού) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στον τελικό επικράτησε εύκολα με 45-25 του Κωστέα Γείτονα (Κοντογιώργη, Παπαθεοδώρου, Κεφαλα, Χατζάκου). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Απόλλων Βριλησσίων (Παλάσκα, Τριανταφύλλη, Σωτηροπούλου, Λιβανού).