Νο1 σκοπεύτρια η Κορακάκη

Ημερομηνία:  17 Ιανουαρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Σκοποβολή

Η παγκόσμια ομοσπονδία σκοποβολής ανακοίνωσε σήμερα τους κορυφαίους για το 2016 και καλύτερη αθλήτρια σκοποβολής στον κόσμο αναδείχθηκε η Άννα Κορακάκη.

Η ISSF ανακοίνωσε ότι η Ελληνίδα Άννα Κορακάκη και ο Ιταλός Νικολό Καμπριάνι, που αμφότεροι κέρδισαν από δυο μετάλλια στο Ρίο, αναδείχθηκαν κορυφαίοι της χρονιάς που μας πέρασε.

Η παγκόσμια ομοσπονδία μάλιστα αναφέρθηκε στο ότι η Κορακάκη είναι η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που κέρδισε Ολυμπιακό μετάλλιο στην σκοποβολή εδώ και 120 χρόνια ενώ θυμίζει στους φίλους του αθλήματος ότι στη διάρκεια του 2016 κατέκτησε δύο μετάλλια στο παγκόσμιο κύπελλο του Μπακού του Αζερμπαϊτζάν, άλλα δύο στο παγκόσμιο κύπελλο νέων νεανίδων στο Σουλ της Γερμανίας, ενώ αναδείχθηκε πρώτη στα 10 μέτρα αεροβόλο πιστόλι και δεύτερη στα 25 μέτρα στους τελικούς του παγκοσμίου κυπέλλου, στη Μπολόνια.

Η απονομή θα γίνει στους δυο νικητές κατά την διάρκεια της σειράς των φετινών αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι δέκα κορυφαίοι σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας της παγκόσμιας ομοσπονδίας σκοποβολής: