Τένις

• 29
  • Ιουλ

Την ήττα γνώρισε το δίδυμο των Σάκκαρη-Τσιτσιπά, στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά τένις, με 2-1 σετ, από την ομάδα της Αυστραλίας, αποτελούμενη από τους Μπάρτι και Πιρς και έμεινε εκτός ημιτελικών της διοργάνωσης.

• 28
  • Ιουλ

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο μεικτό του Ολυμπιακού τουρνουά τένις και στην πρώτη αναμέτρηση επικράτησαν με 2-0 σετ των Καναδών Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμ και Γκάμπι Νταμπρόφσκι.

• 28
  • Ιουλ
O Στέφανος Τσιτσιπάς, που τραυματίστηκε στο τέλος του δεύτερου σετ, δεν κατάφερε να προκριθεί στην προημιτελική φάση του τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, παρά την εξαιρετική του εμφάνιση στο πρώτο σετ, καθώς ηττήθηκε με 2-1 σετ, από τον Γάλλο Ουμπέρ.
  • 28
  • Ιουλ
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, θα αντιμετωπίσει τον Ούγκο Ουμπέρ στη φάση των «16», του Ολυμπιακού τουρνουά τένις ατομικού ανδρών.
  • 27
  • Ιουλ

Η Ουκρανή Ελίνα Σβιτόλινα (Νο 4) σταμάτησε την πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις στο μονό των γυναικών καθώς κέρδισε την Ελληνίδα πρωταθλήτρια στον 3ο γύρο με 2-1 σετ.

• 27
  • Ιουλ
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά τη νίκη του επί του Αμερικανού Τιαφόε και την πρόκριση του στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά μίλησε για τη μεγάλη τιμή που νιώθει που εκπροσωπεί την Ελλάδα, για την αφοσίωση του στο παιχνίδι αλλά και τον στόχο του στη διοργάνωση.
  • 27
  • Ιουλ

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κόντρα στον Αμερικανό Τιαφόε, τον οποίο κέρδισε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) για τον δεύτερο γύρο του μονού ανδρών του τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων.

• 26
  • Ιουλ

Την αντίπαλο της στον 3ο γύρο του τουρνουά της επιτραπέζιας αντισφαίρισης των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο έμαθε η Μαρία Σάκκατη.

• 26
  • Ιουλ
Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε άνετα, σε 67 λεπτά, με 2-0 σετ, της Νίνα Στογιάνοβιτς στο Ariake Tennis Park  και προκρίθηκε στη φάση των «16» των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.
  • 25
  • Ιουλ

Δύσκολη νίκημε 2-1 σετ, επί του Γερμανού Κολσάιμπερ και πρόκριση στην «φάση των 32» για τον Στέφανο Τσιτσιπά, στην πρεμιέρα του στους Ολυμπιακούς Αγωνες.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ζορίστηκε αρκετά, ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ, κόντρα στο Νο112 της παγκόσμιας κατάταξης. Παρόλα αυτά στο τρίτο και καθοριστικό σετ «ανέβασε» ταχύτητα και το καθάρισε με άνεση. Στον επόμενο γύρο περιμένει έναν εκ των Κβον Σουνγού και Φράνσις Τιαφό που αγωνίζονται αυτή την ώρα.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς διαχειρίστηκε ιδανικά το σερβίς του. Παράλληλα κατάφερε νωρίς να πετύχει το «break» στο σερβίς του Κολσράιμπερ και να φέρει τον Γερμανό σε δύσκολη θέση. Από εκείνο το σημείο και έπειτα απλώς συνέχισε την διαχείριση του σερβίς του παίρνοντας όλα τα δικά του γκέιμ. Εν τέλει κατέκτησε το σετ 6-3.

Στο δεύτερο σετ ο Γερμανός δεν άφησε τον Τσιτσιπά να πετύχει πάλι νωρίς ένα μπρέικ. Αντιθέτως διατήρησε όλα τα δικά του και έκανε εκείνος μπρέικ παίρνοντας προβάδισμα με 5-3. Ο Κολσράιμπερ «καθάρισε» δύσκολα το τελευταίο γκέιμ και ισοφάρισε σε 1-1.

Το ξεκίνημα του 22χρονου στο τρίτο σετ ήταν κακό. Ο Κολσράιμπερ «έσπασε» κατευθείαν το σερβίς ενώ διατήρησε το δικό του και προηγήθηκε με 2-0. Παρόλα αυτά ο Έλληνας τενίστας αντέδρασε και πήρε τρία σερί γκέιμ, ένα εκ των οποίων ήταν μπρέικ, και έφερε «τούμπα» το σετ κάνοντας το 3-2. Στη συνέχεια έκανε ακόμη ένα μπρέικ, διατήρησε το σερβίς του και έκανε το 2-1 στα σετ με σκορ 6-3.

Τα σετ: 3-6, 6-3, 3-6