Τένις

• 06
  • Αυγ

Την ήττα στον τελικό του τουρνουά της WTA στο Σαν Χοσέ γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη (Νο49 του ταμπλό) από την Ρουμάνα (Νο24) Μιχαέλα Μπουζαρνέσκου με 2-0 (6-1, 6-0), με την Ελληνίδα τενίστρια να είναι σε κακή μέρα.

• 27
  • Ιουλ

Το εμπόδιο του Φράνσις Τιαφόε ξεπέρασε ο Μάρκος Παγδατής στο τουρνουά τένις της Ατλάντα, καταφέρνοντας έτσι να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης., ενώ παράλληλα το ίδιο πέτυχε και ο Νικ Κύργιος κόντρα στον Νοά Ρούμπιν.

• 09
  • Ιουλ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδωσε μεγάλη μάχη στην φάση των "16" του Γουίμπλεντον, με αντίπαλο τον Τζον Ίσνερ, όμως το εξαιρετικό σέρβις του Αμερικανού ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ του με 3-0σετ (4-6, 6-7, 6-7). Ο Έλληνας τενίστας χειροκροτήθηκε θερμά από το κοινό, καθώς ακόμη δεν έχει συμπληρώσει τα 20 του χρόνια και βρίσκεται να μονομαχεί στα ίσια με την κορυφαία 10αδα του κόσμου. Ο Τσιτσιπάς αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι το Λονδρέζικο Grand Slam και κοιτά πλέον για τους επόμενους στόχους του.

• 06
  • Ιουλ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε 90 λεπτά για να περάσει το εμπόδιο του Ιταλού Φαμπιάνο στην φάση των "32" και να προκριθεί στον τέταρτο γύρο του Γουίμπλεντον. Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 3-0σετ (6-2, 6-1, 6-4) πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και στην φάση των "16" θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ίσνερ (ΗΠΑ) και Άλμποτ (Μολδαβία).

• 05
  • Ιουλ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-2σετ ( 6-3, 6-2, 3-6, 4-6, 6-3) του Γιάρεντ Ντόναλντσον και προκρίθηκε στην φάση των "32" του Γουίμπλεντον, όπου θα αντιμετωπίσει τον Τόμας Φαμπιάνο, ο οποίος έκανε την έκπληξη αποκλείοντας τον Στάνισλας Βαβρίνκα με 7-6 (7), 6-3, 7-6 (6).

• 04
  • Ιουλ

Πρόωρος αποκλεισμός για την Μαρία Σάκκαρη στο Γκραν Σλαμ του Γουϊμπλεντον, αφού μόλις στον πρώτο γύρο γνώρισε την ήττα από την Αμερικανίδα Σοφία Κένιν με 2-1 σετ (6-4, 1-6, 6-1)!

• 03
  • Ιουλ

Την πρόκρισή του στον β’ γύρο του Γουίμπλεντον πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επικρατώντας με 3-1 σετ (6-3, 6-4, 6-7, 7-5) του Γκρεγκουάρ Μπαρέρ μετά από 2,5 ώρες αγώνα!

• 26
  • Ιουν

Έναν ακόμη τίτλο πρωταθλητή Ελλάδας πρόσθεσε στη συλλογή του ο Πάρις Γεμουχίδης. Μετά από απουσία δύο χρόνων από τον τελικό, ο έμπειρος τενίστας επικράτησε του Χάρη Καπόγιαννη με 2-1 σετ την Κυριακή το απόγευμα στον Όμιλο Αντισφαίρισης Αθηνών, κυριαρχώντας στο ταμπλό των ανδρών του Πανελληνίου Πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά το 2015.

• 25
  • Ιουν

Την κατάκτηση του τίτλου της πρωταθλήτριας Ελλάδας γυναικών στο τένις πανηγύρισε η Ελένη Μτσελτλίτζε του ΑΟΑ Σταυρούπολης Ίφιτος. Ο συγκλονιστικός τελικός με αντίπαλο την Άννα Αρκαδιανού από τον ΑΟΑ Χαϊδαρίου άρχισε το Σάββατο αργά το απόγευμα στο κεντρικό κορτ του Ομίλου Αντισφαίρισης Αθηνών, αλλά διεκόπη εξαιτίας σφοδρότατης καταιγίδας ενώ το σκορ ήταν 1-1 στα σετ. Η Μτσελτλίτζε πήρε το πρώτο με 6-4 σε 50 λεπτά, ενώ η Αρκαδιανού κέρδισε το δεύτερο με 5-7 σε 56 λεπτά.

• 31
  • Μαϊ

Το Νο 8 της παγκόσμιας κατάταξης, Ντόμινικ Τιμ, κλήθηκε να αντιμετωπίσει στον Β’ γύρο του Ρολάν Γκαρός ο Στέφανος Τσιτσιπάς και γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του κορυφαίου Γκραν Σλαμ, πέφτοντας ωστόσο μαχόμενος!