Χρυσό μετάλλιο και άνοδος για την εθνική μας ομάδα γκόλμπολ των ανδρών στο Ευρωπαϊκό της Μολδαβίας

Ημερομηνία:  11 Σεπτεμβρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Γκόλμπολ

τη Μολδαβία, δια χειρός της εθνικής μας ομάδας γκόλμπολ των ανδρών, γράφτηκε μια ακόμη χρυσή σελίδα στην ιστορία του ελληνικού Παραολυμπιακού αθλητισμού. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, υπό την καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή Αντώνη Ανάστου και του βοηθού του Χριστόφορου Σιζόπουλου, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γ` κατηγορίας και παράλληλα πανηγύρισε την άνοδο στη Β` κατηγορία όπου συμμετέχουν μερικές από τις κορυφαίες ομάδες γκόμπολ της «γηραιάς» ηπείρου.

Η ελληνική ομάδα, η οποία πριν από ελάχιστα 24ωρα ήταν 3η στο πανίσχυρο διεθνές τουρνουά του Βελγίου, προκρίθηκε στα προημιτελικά ως τρίτη από τον Α` όμιλο. Στον αγώνα της οκτάδας, επικράτησε 6-5 τηςς Ρωσίας, ενώ στα ημιτελικά νίκησε 8-5 την Πορτογαλία από την οποία είχε γνωρίσει βαριά ήττα (12-4) στη φάση των ομίλων. Στον τελικό, η εθνική μας ομάδα νίκησε 13-10 το Μαυροβούνιο, με το οποίο στη φάση των ομίλων είχε αναδειχθεί ισόπαλο 8-8.

«Δικαιώθηκαν οι κόποι ετών. Το ελληνικό γκόλμπολ των ανδρών, έχει δουλέψει πολύ για να βρεθεί σε αυτήν τη θέση. Την αξίζει πραγματικά. Όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για να φέρουν την Ελλάδα στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους όσοι βοήθησαν ώστε να φτάσουμε έως εδώ. Υπάρχει μέλλον γι` αυτήν την ομάδα», δήλωσε ο ομοσπονδιακός προπονητής Αντώνης Ανάστος αμέσως μετά τη θριαμβευτική εμφάνιση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.