Οι διακρίσεις της ΕΟΑΚ στο Μπόουλινγκ

Ημερομηνία:  27 Οκτωβρίου 2016 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Μπόουλινγκ

Οι διακρίσεις της ΕΟΑΚ στο άθλημα του Μπόουλινγκ από το 1990 μέχρι σήμερα.

1990   4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ, Malmoe/ Σουηδία, Μάιος.   Τριαδικό ανδρών :Θεοχαρίδης Ιωάννης, Ιωακειμίδης Δημήτρης και Ηλιάκης Ιωάννης      κατέκτησαν την 3η θέση. 1992          5ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ, Βρυξέλλες/ Βέλγιο, Ιούνιος Τριαδικό ανδρών        2η θέση Ομαδικό ανδρών        3η θέση

1997 18οι Παγκόσμιοι Αγώνες Κωφών, Κοπεγχάγη /Δανίας, Ιούλιος Aτομικό :

Ηλιάκης Ιωάννης, κατέκτησε την 4η θέση (συμμετ. 66 αθλητών)
Δυάδες :           Ηλιάκης Ιωάννης – ΙωακειμίδηςΔημήτρης, κατέκτησαν την  3η θέση.
Τριαδικό :        Hλιάκης Ιωάννης – Ιωακειμίδης Δημήτρης – Μπέρτης Σωτήρης,  Κατέκτησαν το Χάλκινο μετάλλιο.
Ομαδικό :        Iωακειμίδης Δημήτρης – Ηλιάκης Ιωάννης – Θεοχαρίδης Ιωάννης – Μπέρτης Σωτήρης – Τσολκανάκης Χρήστος – Γεωργατζάς Γεώργιος, κατέκτησαν το Αργυρό μετάλλιο.

2001    19η Ολυμπιάδα Κωφών, Ρώμη/ Ιταλία, Ιούλιος : Ατομικό ανδρών : Σωτήρης Τάρλας, κατέκτησε την 5η θέση Δυάδες ανδρών : Ιωακειμίδης Δημήτρης και Ηλιάκης Ιωάννης,  5η θέση. Τριαδικό ανδρών : Σωτήρης Τάρλας, Ιωακειμίδης Δημήτρης και Ηλιάκης Ιωάννης      κατέκτησαν την 6η θέση. Δυάδες γυναικών : Ρηνιώτη Ελένη και Μπέρτη Θέμιδα κατέκτησαν την 6η θέση.

2002     7ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Ελσίνκι/ Φιλανδία, Ιούνιος : 1.

Ατομικό Ανδρών : Ιωακειμίδης Δημήτρης : 4η Θέση Ομαδικό Ανδρών : 8η θέση                   Ατομικό Γυναικών : Μπέρτη Θέμιδα : 2η θέση
Δυάδες Γυναικών : Μπέρτη Θέμιδα, Καραπάσια Χρύσα : 8η θέση
Τριάδες Γυναικών : Μπέρτη Θέμιδα, Τσιονάκα Γαρυφαλιά, Καραπάσια Χρύσα, 3η θέση               Ομαδικό Γυναικών : 3η θέση

2005    20οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Μελβούρνη/ Αυστραλία, Ιανουάριος :

1. Μπέρτη Θ. – Καραπασιά Χ. – Τσιονάκα Γ. – Φερμάνη Ε. – Μήτσικα Ε. – Ιωαννίδου Χ. :   8η θέση στο ομαδικό

2006    8ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πρωτάθλημα, Muntelier/ Ελβετία, Μάιος :

Μπέρτη Θέμιδα – 2η θέση all event woman, 3η θέση ατομικό γυναικών, 4η θέση δυάδες γυναικών, 4η θέση ομαδικό γυναικών
Καραπασιά Χρυσούλα– 4η θέση δυάδες γυναικών, 4η θέση ομαδικό γυναικών
Μήτσικα Ευαγγελία –    4η θέση ομαδικό γυναικών Φερμάνη Ευγενία     –    4η θέση ομαδικό γυναικών
Ιωαννίδου Χριστίνα –    4η θέση ομαδικό γυναικών
Τζεφεράκου Χρυσούλα  4η θέση ομαδικό γυναικών Ηλιάκης Ιωάννης,
Ιωακειμίδης Δημήτρης – 5η θέση δυάδες ανδρών

2009    21οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών, Tαϊπέι / Ταϊβάν, 5-15 Σεπτεμβρίου

Ατομικό Ανδρών 1.Ηλιάκης Ιωάννης               1182 πόντοι    5η θέση Σε σύνολο 144 ανδρών

Δυάδες Ανδρών 1.Ηλιάκης και Κατσαγάνης                2278 πόντοι             8η θέση Σε σύνολο 64 δυάδων ανδρών

Ομαδικό Ανδρών 1.Ηλιάκης, Κατσαγάνης, Ζαφειρόπουλος,Τάρλας, Τσολκανάκης             5202 πόντοι    4η θέση (σε σύνολο 20 ομάδων)

Ομαδικό Γυναικών 1.Μπέρτη Α., Μπέρτη Θ., Φερμάνη, Ιωαννίδη, Καραπασιά, (αναπλ. Ρηνιώτη) 4660 πόντοι 7η θέση (σε σύνολο 9 ομάδων)

Master’s Γυναικών Μπέρτη Θέμις                       3009 πόντοι           3η θέση – ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ (σε σύνολο 16 αθλητριών)

2010    9ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ Κωφών, Σπάτα Αττικής Ελλάδα, 14 – 22 Μαΐου

2010    9ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ Κωφών, Σπάτα Αττικής          Ελλάδα, 14 – 22 Μαΐου

2014       10ο  Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ Κωφών, Βιέννη, Αυστρία, 14-25 Μαΐου

Αθλήτριες

1.       Φερμάνη Ευγενία

2.       Μπέρτη Θέμις                                    -2η Θέση  δυάδες γυναικών

Διακρίσεις εθνικών ομάδων :

Αθλήτριες

Μπέρτη Θέμιδα          –  3η θέση τριάδες γυναικών, 5η θέση ομαδικό γυναικών & 6η θέση all events woman
Καραπασιά Χρυσούλα–  3η θέση τριάδες γυναικών & 5η θέση ομαδικό γυναικών
Φερμάνη Ευγενία        –  3η θέση τριάδες γυναικών & 5η θέση ομαδικό γυναικών
Γκλαβά Μαρία            –  5η θέση ομαδικό γυναικών
Μπέρτη Αλεξάνδρα    –  5η θέση ομαδικό γυναικών
Αθλητές

Ηλιάκης Ιωάννης                     –  2η θέση δυάδες ανδρών & 5η θέση ομαδικό ανδρών
Τσολανάκης Χρήστος             – 2η θέση δυάδες ανδρών & 5η θέση ομαδικό ανδρών
Τάρλας Σωτήρης                     – 5η θέση ομαδικό ανδρών
Κατσαγάνης Κωνσταντίνος    – 5η θέση ομαδικό ανδρών
Πονηρός Κωνσταντίνος          – 5η θέση ομαδικό ανδρών
Ζαφειρόπουλος Δημήτρης      – 5η θέση ομαδικό ανδρών
2013    22οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών  / Σόφια, Βουλγαρία.,    26 Ιουλίου –  4 Αυγούστου