Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Darts προκρίθηκε ξανά ο Γιάννης Μιχαήλ

Ημερομηνία:  26 Οκτωβρίου 2016 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Darts

Την πρόκρισή του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Darts κέρδισε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ο Γιάννης Μιχαήλ, έπειτα από έναν συγκλονιστικό τελικό στα προκριματικά της Νοτίου Ευρώπης που πραγματοποιήθηκαν στην πόλη Αβίλα της Ισπανίας.

Ο 42χρονος ντάρτερ ξεχώρισε ανάμεσα σε 333 παίκτες σε μια σειρά αγώνων που διήρκησε 13 συνολικά ώρες και κατέκτησε την ευκαιρία να αγωνιστεί στους αγώνες του Παγκοσμίου Πρταθλήματος για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Ο Μιχαήλ έφτασε άνετα στην τελική φάση, όπου και επικράτησε στα προημιτελικά του Ισπανού Χεσούς Νογκουέρα με 6-4. Στον ημιτελικό τον περίμενε ένας ακόμα Ισπανός, ο πρώην Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Τζούλιο Μπαρμπέρο, τον οποίο επίσης νίκησε με 6-3.

Ισπανός ήταν και ο αντίπαλός του στον τελικό, ο Χαβιέρ Τορκέρο, με τον Έλληνα πρωταθλητή, ωστόσο, να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερο πρόβλημα και να επικρατεί με 6-0 και προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που ξεκινά στις 15 Δεκεμβρίου στο Alexandra Palace του Βορείου Λονδίνου.

Πηγή και φωτό: pdc.tv