Μεγάλη διάκριση του ελληνικού cheerleading στο Ανοιχτό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Ημερομηνία:  22 Νοεμβρίου 2016 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Άλλα

Την δεύτερη θέση στην κατηγορία Junior Cheer Jazz κατέκτησαν οι αθλήτριες του συλλόγου «Άλμα Ωρωπού» στο Ανοιχτό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Cheerleading 2016 που πραγματοποιήθηκε στην Disneyland του Παρισιού.

Οι νεαρές αθλήτριες απέδειξαν το υψηλό επίπεδο, στο οποίο βρίσκεται το άθλημα του cheerleading στην Ελλάδα και άφησαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Τα κορίτσια, που είναι μαθήτριες της Ε’ Δημοτικού, προκρίθηκαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα χάρη στην πρώτη θέση που κατέκτησαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Cheerleading που είχε διεξήχθη στις 18-19 Ιουνίου 2016 στο Κλειστό Παλαιού Φαλήρου.

Το ελληνικό δίδυμο συγκέντρωσε συνολική βαθμολογία 6,65 και κατέκτησε την δεύτερη θέση, ενώ πρώτη αναδείχθηκε η Ουκρανία με 6,80 και τρίτη η Γερμανία με 6,43. Να σημειωθεί ότι στους αγώνες έλαβε μέρος και δεύτερη ελληνική ομάδα,  Burn The Floor από την Λειβαδιά, που κατέλαβε την 7η θέση στην κατηγορία Senior Freestyle Pom.

Σε δηλώσεις του στην σελίδα του συλλόγου στο Facebook, ο πρόεδρος του Αθλητικού Συλλόγου Άλμα Ωρωπού, Ευάγγελος Ανδρεδάκης, πατέρας της Μιχαέλας, ανέφερε:

«Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους εσάς για την στήριξη, την αγάπη και την θετική ενέργεια που μας δώσατε να πετύχουμε αυτή την πρόκριση στο Ανοιχτό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Παρίσι. Ευχαριστούμε την προπονήτρια του συλλόγου μας κ. Χριστίνα Αντάμοβα, τις αθλήτριες Μιχαέλα Ανδρεδάκη και Κατερίνα Αρβανίτη για την επιτυχία τους και υποσχόμαστε πως παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε, συνεχίζουμε την προσπάθεια μας πάντα με στόχο το καλύτερο αποτέλεσμα».