Εκτύπωση αυτής της σελίδας

«Χάλκινη» η Αντωνία Σακελλαρίδου στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων!

Ημερομηνία:  11 Οκτωβρίου 2018 Συγγραφέας:

Με το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στον μικτό ομαδικό αγώνα της γυμναστικής θα αποχαιρετήσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων η Αντωνία Σακελλαρίδου, η οποία έφτασε σε μία ανεπανάληπτη διάκριση στο Μπουένος Άιρες!

Η 16χρονη πρωταθλήτρια του τραμπολίνο ανέβηκε στο βάθρο των νικητών, καθώς οι διοργανωτές είχαν την πρωτότυπη ιδέα να χωρίσουν όλους τους αθλητές της γυμναστικής σε 12 μικτές ομάδες, ανεξαρτήτως εθνικότητας, φύλου και επιμέρους αθλήματος (ενόργανη, ρυθμική, τραμπολίνο, ακροβατική).

Καθεμιά από τις μικτές ομάδες πήρε το όνομα μίας προσωπικότητας της γυμναστικής και η κατάταξη προέκυψε σύμφωνα με τα αποτελέσματα των 13 αθλητών – μελών της στους προκριματικούς των διάφορων αγωνισμάτων:
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα «Σιμόν Μπάιλς» με 293 βαθμούς ποινής, με 2η την ομάδα «Μαξ Γουίτλοκ» (349 β. π.) και 3η την ομάδα «Οκσάνα Τσουσοβίτινα» (352 β. π.), στην σύνθεση της οποίας ανήκε η Αντωνία Σακελλαρίδου.

Παράλληλα, η Ελληνίδα εκπρόσωπος της ρυθμικής Ιωάννα Μαγοπούλου βρέθηκε στην 9η θέση του μικτού ομαδικού αγώνα ως μέλος της ομάδας «Νάντια Κομανέτσι» (410 β. π.), ενώ η πρωταθλήτρια της ενόργανης νεανίδων Ελβίρα Κατσάλη ήταν μέλος της ομάδας «Γεβγκένι Μαρτσένκο», που τερμάτισε στη 10η θέση (430 β. π.).