Μπαλιούσης, Μαρτίνη & Βατίδη πρωταγωνιστές στον 2ο αγώνα

Ημερομηνία:  09 Μαϊος 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Ιππασία

Στον 2ο αγώνα πρωταθλήματος Υπερπήδησης Εμποδίων, που έγινε στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο το περασμένο τριήμερο, δύο αμαζόνες ήταν και πάλι πρωταγωνίστριες στις κατηγορίες τους.

Στην κατηγορία Νέων Ιππέων η Πάολα Μαρτίνη (ΙΑΟΦ) με τον Electic Elvis ήταν νικήτρια και στον 2ο αγώνα, όπου είχε την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή μετά από αγώνα διαβάθμισης με την Σελήνη Ποππ (ΙΟΒΟΠ) με τον Brandy Sugar που ήταν  στη 2η θέση. Στην 3η θέση ήταν η Αθανασία Κυριακοπούλου (ΙΟΒΟΠ) με τον Joli Coeur με 4 βαθμούς στον κανονικό γύρο.

Στην κατηγορία Παίδων επίσης 2η νίκη έκανε η Άννι Βατίδη (ΙΠΟΑ) με τον C Anton H με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή στο μπαράζ μεταξύ 4 αθλητών. Στην 2η θέση ήταν ο Συμεών Παρασχάκης (ΑΙΟΒ) με τον Boris και στην 3η θέση η Μαρία Γκουνέλα με τον Cartogolda (ΙΟΘ).

Στην κατηγορία Ενηλίκων την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Ηλίας Μπαλιούσης (ΙΟΑ) με την KEC Corsica μετά από αγώνα διαβάθμισης μεταξύ 8 αθλητών με τη μοναδική άπταιστη στο μπαράζ. Δεύτερη ήταν η Ελίνα Δενδρινού (ΙΠΟΑ) με τον Lando 303 και τρίτη η Μαρία Παπουρδάνου με τον Unique de Rhodes.

Στην κατηγορία Αμαζόνων νικήτρια ήταν η Αγγέλικα Καρακασίλη (ΙΟΚΑΛSG) με τον Captain Cunterbunt με την γρηγορότερη διπλή άπταιστη διαδρομή. Στην 2η θέση ήταν η Μαργαρίτα Δενδρινού (ΙΠΟΑ) με τον Bonfire και στην 3η θέση η Χριστίνα Ρούτιμαν (EIO) με την Diane.

Οι Κατηγορίες Εφήβων, Γ και Β δεν έγιναν λόγω διακοπής του αγώνα την Κυριακή.

Το Πρωτάθλημα Ιππασίας για τα δύο ιππικά αθλήματα θα αρχίσει την ερχόμενη Πέμπτη, 17 Μαΐου και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή, 20 Μαΐου στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο.