Τέσσερα μετάλλια στο Παρίσι

Ημερομηνία:  10 Μαρτίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Τέσσερα μετάλλια ήταν ο θετικός απολογισμός της πρώτης ημέρας του διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης που γίνεται στο Παρίσι με την συμμετοχή οκτώ κολυμβητών και κολυμβητριών της χώρας.

Ο Δημήτρης Νέγρης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1500 μέτρα ελεύθερο με επίδοση 15.19.45.

Ο Γιώργος Σπανουδάκης με χρόνο 25.51 ήταν δεύτερος στα 50 μέτρα ύπτιο.

Η Άννα Ντουντουνάκη πήρε το αργυρό μετάλλιο στα 50 μέτρα πεταλούδα με επίδοση 26.70.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Νόρα Δράκου στα 50 μέτρα ύπτιο με 28.81.

Τέλος ο Γιώργος Αρκάδιος Ασπουγαλής ήταν 4ος στα 50 μέτρα πρόσθιο με 28.55, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Σάββας Θώμογλου ήταν πρώτος στον τρίτο τελικό με επίδοση 30.08. Την 6η θέση κατέλαβε και ο Νίκος Ντάνος με 4.32.99 στα 400 μέτρα μικτή.

«Τα παιδιά βρίσκονται σε πολυ καλή κατάσταση. Ελπίζω ότι τις επόμενες ημέρες θα πάνε ακόμη καλύτερα» δήλωσε απο το Παρίσι ο ομοσπονδιακός τεχνικός Νίκος Γέμελος που συνοδεύει την αποστολή.

Οι αγώνες συνεχίζονται αύριο πρωί και απόγευμα και ολοκληρώνονται την Κυριακή.