5η θέση για την ομάδα 4Χ100 ελεύθερο, προκρίσεις σε τελικούς για Ντουντουνάκη, Δράκου, Χρήστου

Ημερομηνία:  03 Αυγούστου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Εξαιρετική εμφάνιση με εκπληκτικά επιτεύγματα από τους Έλληνες κολυμβητές και κολυμβήτριες στο απογευματινό πρόγραμμα των ημιτελικών και τελικών της πρώτης ημέρας της κολύμβησης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υγρού στίβου στη Γλασκώβη, την Παρασκευή (3/8).

Η Εθνική μας ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 ελεύθερο κατέκτησε την 5η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, τελευταίο του προγράμματος, πλησιάζοντας το πανελλήνιο ρεκόρ, ενώ και τα τρία δελφίνια μας που αγωνίστηκαν στους ημιτελικούς των αγωνισμάτων τους κατάφεραν να προκριθούν στους αντίστοιχους τελικούς, με πολύ καλές επιδόσεις. Και συγκεκριμένα η Άννα Ντουντουνάκη στα 100 πεταλούδα, η Νόρα Δράκου στα 50 ελεύθερο και η Απόστολος Χρήστου στα 50 ύπτιο.

Αναλυτικά:

Με ένα εκπληκτικό 100άρι του Κριστιάν Γκολομέεβ, που κολύμπησε τελευταίος στη σειρά από τους Έλληνες κολυμβητές της ομάδας σκυταλοδρομίας 4Χ100 ελεύθερο και -από 8ος που ήταν όταν πήρε τη σκυτάλη- ξεπέρασε τρεις αντιπάλους του, η Ελλάδα πήρε την 5η θέση στον τελικό με 3.14.52 (κοντά στο πανελλήνιο ρεκόρ, 3.14.42). Οι άλλοι τρεις της ομάδας ήταν οι Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου, Οδυσσέας Μελαδίνης. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Ρωσία (3.12.23), το ασημένιο η Ιταλία (3.12.90) και το χάλκινο η Πολωνία (3.14.20).

Εκπληκτική ήταν η Άννα Ντουντουνάκη που κολύμπησε σε 58.34 στην πρώτη από τις δύο ημιτελικές σειρές των 100 πεταλούδας (κοντά στο δικό της πανελλήνιο ρεκόρ, 58.25) και προκρίθηκε στον τελικό με την 6η καλύτερη επίδοση συνολικά. Ο τελικός των 100 πεταλούδας είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο (4/8) το απόγευμα. Πιο γρήγορη στους ημιτελικούς ήταν το μεγάλο φαβορί, η Σουηδέζα Σάρα Σέρστρεμ με 56.66.

Η Νόρα Δράκου ξεπέρασε και πάλι τον εαυτό της, έκανε εκ νέου ατομικό ρεκόρ στα ημιτελικά των 50 ελεύθερο (είχε κάνει και το πρωί στα προκριματικά), αυτή τη φορά 24.96 (το πανελλήνιο ρεκόρ της Νιαγκουάρα είναι 24.93) και προκρίθηκε στον τελικό του Σαββάτου με τον 7ο καλύτερο χρόνο συνολικά. Ταχύτερη όλων ήταν η Δανή Περνίλε Μπλούμε που πέτυχε ρεκόρ αγώνων με 23.85.

Ο Απόστολος Χρήστου κατέβηκε τα 25 δευτερόλεπτα στα 50 ύπτιο και με 24.96 προκρίθηκε στον τελικό με την 8η καλύτερη επίδοση. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν 4ος στη δεύτερη ημιτελική σειρά όπου νίκησε ο Ρουμάνος Ρόμπερτ Γκίλντα με 24.12, την καλύτερη επίδοση των ημιτελικών. Στην πρώτη ημιτελική σειρά ο Ρώσος Κλίμεντ Κολέσνικοφ έκανε παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων με 24.25 και ήταν δεύτερος συνολικά.