Εκπληκτική η Ντουντουνάκη, 5η στην Ευρώπη με πανελλήνιο ρεκόρ - 7η θέση για Χρήστου και Δράκου

Ημερομηνία:  05 Αυγούστου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Σε εξαιρετική κατάσταση η Άννα Ντουντουνάκη έκανε την υπέρβασή της και έφερε μια μεγάλη διάκριση στον τελικό των 100 πεταλούδας, στο απογευματινό πρόγραμμα των αγωνισμάτων της κολύμβησης, στη δεύτερη μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υγρού στίβου στη Γλασκώβη, το Σάββατο (4/8).

Η Χανιώτισσα πρωταθλήτριά μας έκανε μια θαυμάσια κούρσα και τερμάτισε 5η καταρρίπτοντας το πανελλήνιο ρεκόρ με 57.67 (προηγούμενο δικό της 58.23). Ανέβηκε μια θέση παραπάνω από το προηγούμενο Ευρωπαϊκό, όπου ήταν 6η στο ίδιο αγώνισμα, και φυσικά έχει ακόμα πολύ μέλλον για να πάει ακόμα ψηλότερα. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Σουηδέζα Σάρα Σέστρεμ με 56.13.

Η 5η θέση της Ντουντουνάκη είναι η καλύτερη μέχρι στιγμής σε τελικούς για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό της Γλασκώβης, στην κολύμβηση, μαζί με αυτήν της Εθνικής στα 4Χ100 ελεύθερο (Α), σε μια διοργάνωση όπου περιμένουμε και μετάλλια.

Ο Απόστολος Χρήστου το πάλεψε γερά και κατέλαβε τελικά την 7η θέση στον τελικό των 50 ύπτιο με 25.14. Το χρυσό μετάλλιο πήρε εδώ ο εκπληκτικός 18χρονος Ρώσος Κλίμεντ Κολέσνικοφ με νέο παγκόσμιο ρεκόρ 24.00.

Πολύ καλή και η Νόρα Δράκου στον τελικό των 50 ελεύθερο όπου τερμάτισε στην 7η θέση, με 25.14. Το χρυσό και εδώ κατέκτησε η Σέστρεμ με 23.74 (ρεκόρ αγώνων).

Λίγο νωρίτερα, η Δράκου είχε αγωνιστεί στα ημιτελικά των 50 ύπτιο, όπου με 28.08 (κοντά στο δικό της πανελλήνιο ρεκόρ 28.00) ήταν 10η συνολικά και έμεινε εκτός τελικού.

Παγκόσμιο ρεκόρ κατέρριψε και ο Βρετανός Άνταμ Πίτι, που πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 100 πρόσθιο (Α) με 57.00.