Τριπλός θρίαμβος στο Παγκόσμιο Εφήβων-Νεανίδων στο Ρατσίτσε

Ημερομηνία:  12 Αυγούστου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία

Μοναδικές στιγμές για την ελληνική κωπηλασία στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων η αυλαία του οποίου έπεσε σήμερα Κυριακή στο Ρατσίτσε της Τσεχίας. Εκεί όπου η Ελλάδα πανηγύρισε τρία μετάλλια (δύο είχε κατακτήσει πέρυσι στο Τρακάϊ ασημένιο και χάλκινο) εκ των οποίων ένα χρυσό και δυο ασημένια ενώ οι Έλληνες αθλητές πέτυχαν δυο νέα παγκόσμκια ρεκόρ στα ημιτελικά και συνολικά είχαμε τέσσερις παρουσίες σε τελικούς σε έξι  συμμετοχές.

Χρυσές :Κυρίδου Μπούρμπου

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε το πλήρωμα της δικώπου άνευ των Νεανίδων με τις Χριστίνα Μπούρμου-Μαρία Κυρίδου (ΦΩΤΟ)που μπήκαν μπροστά από το ξεκίνημα της κούρσας του τελικού και διατηρήθηκαν ως τον τερματισμό πανηγυρίζοντας το χρυσό μετάλλιο ενώ λίγο αργότερα ακούστηκε ο Εθνικό μας ύμνος προς τιμήν τους.

Τα δυο κορίτσια που την προηγούμενη στον ημιτελικό είχαν κάνει νεο παγκόσμιο ρεκόρ με 7:15.53 κέρδισαν το χρυσό τερματίζοντας σε 7:17.10 ενώ τη 2ηθέση πήραν οι ΗΠΑ με 7:23.61 και την 3ηη Τσεχία με 7:26.71.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Χριστίνα Μπούρμπου είχε κατακτήσει πέρυσι το ασημένιο μετάλλιο στην αντίστοιχη διοργάνωση στο Τρακάι της Λιθουανίας αγωνιζόμενη μαζί με την Μαργαρίτα Γεωργούδη. Αμέσως μετά η Χριστίνα Μπούρμπου τόνισε για την επιτυχία αυτή:

«Το απολαύσαμε σήμερα. Αυτός ο αγώνας ήταν ξεκάθαρα πολύ πιο δύσκολος από τους προηγούμενους. Ήταν δύσκολο να αντιμετωπίσουμε τις διάφορες συνθήκες που βρίσκαμε. Κάναμε πολύ καλή εκκίνηση και διατηρήσαμε τη διαφορά μέσα στη κούρσα αλλά στα τελευταία 400μ. θέλαμε απλά να τερματίσουμε».

Ασημένιο για τις "πρωτάρες" Νόνη-Αγιώτη

Το πρώτο τους μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα κατέκτησε και οι Ισμήνη Νόνη- Ελένη Αγιώτη που πήραν τη 2ηθέση στο τελικό του διπλού νεανίδων. Τα δυο κορίτσια αν και με την λιγότερη εμπειρία από τις αντιπάλους τους ξεκίνησαν 3εςστον τελικό , μετά τα πρώτα 500μ. πέρασαν στην 2ηθέση , άντεξαν στις επιθέσεις των αντιπάλων τους για να τερματίσουν με χρόνο 7:19.40 πίσω από τις Κινέζες που πήραν το χρυσό με 7:17.41 ενώ την 3ηθέση κέρδισε η Ν Ζηλανδία με 7:20.10

«Ήταν δύσκολο αλλά κάναμε το καλύτερο για μας , για την πατρίδα μας και πιστεύω ότι όλοι στην Ελλάδα θα είναι περήφανοι για μας»τόνισε η 17χρονη Ισμήνη Νόνη βγαίνοντας από τη βάρκα.

Στο δευτερο σκαλί του κόσμου Σχιζοδήμος-Γκαϊδατζής

Από το ίδιο αγώνισμα , το διπλό σκιφ ,αλλά τους εφηβους ήρθε και το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο. Οι Πέτρος Γκαϊδατζής-Γρηγόρης Σχιζοδήμος που στον ημιτελικό είχαν σημειώσει νέο παγκόσμιο ρεκόρ κατάφεραν σε μια πολύ απαιτητική κούρσα με πολύ έντονο συναγωνισμό να κατακτήσουν την 2ηθέση και να προσθέσουν το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο σχετικό πίνακα.

Οι δυο Έλληνες κωπηλάτες αν και 3οιως τα 1500μ. ανέβασαν ρυθμό στα τελευταία μέτρα και κατάφεραν να τερματίσουν 2οοι με επίδοση 6:29.57 ενώ την 1η θέση πήρε το πλήρωμα της Γερμανίας με 6:26.39 και 3ηήταν η βάρκα της Τσεχίας με 6:31.67.

«Ήταν η καλύτερη κούρσα που έχουμε κάνει ποτέ αλλά και η πιο δύσκολη. ΟΙ συνθήκες ήταν πολύ αντίξοες αλλά θέλαμε πολύ να τα καταφέρουμε και είμαστε πολύ χαρούμενοι με το ασημένιο μετάλλιο» τόνισε ο Γρηγόρης Σχιζοδήμοςμε το φινάλε του τελικού.

Η τετράκωπος άνευ των εφήβων που αγωνίστηκε στον τελικό πήρε την 6ηθέση. Οι Ουρούτσι-Μαραγκός-Οικονόμου-Λαπίκοφ πέρασαν 5οι  τα 1000μ. αλλά στα τέλος η βάρκα της Τσεχίας πέρασε μπροστά για να τερματίσουν σε 6:04.96

Την 6ηθέση στο μικρό τελικό και 12ηστο σύνολο κατέλαβε το τετραπλό σκιφ των Εφήβων. Οι Νάστος-Καπάκογλου-Καταφυγιώτης-Στασινός ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο Ρατσίτσε τερματίζοντας σε 6:14.46.

Με τα τρία μετάλλια η Ελλάδα κατέλαβε την 5ηθέση στο σχετικό πίνακα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος με πρώτες τις ΗΠΑ (2-3-1) και στη συνέχεια τις Ιταλία (2-1-1),Τσεχία (2-0-1) και Γερμανία (1-2-1)