Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας: Ένας αγώνας πάντα διαφορετικός

Ημερομηνία:  15 Νοεμβρίου 2016 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Μαραθώνιος

Ο Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας, δεν είναι απλώς ένας αγώνας. Ήταν πάντα κάτι «άλλο». Είναι ο μεγαλύτερος αγώνας και η σπουδαιότερη γιορτή του αθλητισμού, αλλά και ένα ευρύ κοινωνικό κίνημα που αξιοποιεί την ιστορική διαδρομή για να στείλει μηνύματα για έναν καλύτερο κόσμο.

Αυτό το πιστοποιεί η τεράστια συμμετοχή που σημειώθηκε το πρωί της Κυριακής, καθώς συνολικά στις τρεις διαδρομές, την κλασική των 42.195 μ., αλλά και αυτές των 10 και των 5 χιλιομέτρων, πήραν μέρος περισσότεροι από 50.000 άνθρωποι, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ στα χρονικά.

Ακριβώς 120 χρόνια από την πρώτη εμφάνιση της κλασικής διαδρομής του Μαραθωνίου, η Αθήνα φόρεσε τα γιορτινά της και το Καλλιμάρμαρο πλημμύρισε κόσμο που συγκεντρώθηκε για να επευφημήσει τους συνεχιστών της παράδοσης του Σπύρου Λούη και του Χαρίλαου Βασιλάκου, των πρώτων Ελλήνων Μαραθωνοδρόμων. Οι δυο μεγάλες προσωπικότητες του Ελληνικού Αθλητισμού βραβεύτηκαν στο πρόσωπο των απογόνων τους, σε μια αναγνώριση της τεράστιας προσφοράς τους.

Ο καιρός βοήθησε τόσο τους αθλητές όσο και το κοινό να ευχαριστηθεί την όμορφη διοργάνωση και ο ενθουσιασμός δεν έλειψε.

Σημαντικές στιγμές της διοργάνωσης, η βράβευση των Ελλήνων Ολυμπιονικών στους πρόσφατους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, καθώς και η παρέλασή τους με την Ολυμπιακή σημαία, με το κοινό να χειροκροτεί και να στέλνει την αγάπη του στην Άννα Κορακάκη, τον Λευτέρη Πετρούνια, τον Σπύρο Γιαννιώτη, τον Βύρωνα Κοκαλάνη και τους άλλους αθλητές που τίμησαν τη χώρα μας με τις σπουδαίες επιδόσεις τους.

Ειδικές βραβεύσεις έγιναν κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, με κορυφαίες προσωπικότητες τον Βρετανό Ρον Χιλ, νικητή του αγωνίσματος του Μαραθωνίου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Αθήνας 1969, ο οποίος, μάλιστα, έκανε δώρο το Κύπελλο που είχε τότε κατακτήσει στον τότε συναθλητή του, Βασίλη Σεβαστή.

Νικητής της αυθεντικής διαδρομής του Μαραθωνίου ήταν ο Κενυάτης Λούκα Ρότιχ Λουμποβάν με χρόνο 2.12.49, τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο συμπατριώτης του Μπένσον Κιπρούτο με 2.13. 24, ενώ Κενυάτης ήταν και ο Άντριου Μπεν Κιμτάι που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 2.13.26.

Πρώτος Έλληνας που τερμάτισε ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης με 2.24.58 καταλαμβάνοντας την 10η θέση στην κατάταξη, ακολούθησε ο Κώστας Γκελαούζος με 2.26.08 και ο Δήμος Ευαγγελίδης με 2.29.40.

Στις γυναίκες την πρώτη θέση κατέκτησε η Γιεμπίσι Νάνσι Αρουζέι από την Κένυα με 2.38.13, δεύτερη ήρθε η Αλγερινή Νταχμάνι Κένζα με 2.38.27 και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Ελληνίδα Πρωταθλήτρια Ουρανία Ρεμπούλη με 2. 2.49.24. Από τις Ελληνίδες αθλήτριες, δεύτερη ήρθε η Σόνια Τσεκίνη- Μπουδούρη με 2.55.04 και τρίτη η Στεφανία Λεοντιάδου με 2.58.00.

Στο αγώνισμα των 10.000 μέτρων, πρώτος ήρθε ο Χρήστος Μπουντούλης με χρόνο  31.47, δεύτερος ο Δήμος Μαγγίνας με 31.48 και τρίτος ο Ιάσωνας Ιωαννίδης με 31.52.

Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Αναστασία Καρακατσάνη με χρόνο 35.23, δεύτερη η αθλήτρια του Μαραθωνίου από την Εσθονία, Λίλι Λούικ με 36.23 και στην Τρίτη θέση τερμάτισε η Ελένη Λεβεντάκη με 36.35.

Στο αγώνισμα των 5.000 μέτρων, ο Χρήστος Καλλίας, όχι μόνο κατάφερε να είναι ο πρώτος από όλους τους αθλητές που μπήκαν στο Καλλιμάρμαρο, αλλά με το χρόνο του 14.49 έκανε ρεκόρ διαδρομής. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Ιταλός δρομέας  Αντέμε Κουνέο με χρόνο 15.08 και την τρίτη ο Κώστας Νακόπουλος με 15.13

Στις γυναίκες πρώτη ήρθε η Ελευθερία Πετρουλάκη με 17.10, δεύτερη η Ελένη Φιλάνδρα με 17.45 και τρίτη η Ανθή Κυριακοπούλου με 18.14.

Στον απογευματινό δρόμο των 5.000 μέτρων, πρώτος κατετάγη ο Δημήτρης Τσάκαλος με 16.37, δεύτερος ο Αντώνης Υδραίος με 16.44 και τρίτος ο Κωνσταντίνος Γαβαλάς με 17.03. Στις γυναίκες, πρώτη ήρθε η Εμμανουέλα Μαργαρώνη με 19.24, δεύτερη η Κατερίνα Κουτλή με 19.42 και τρίτη η Μαρία-Άννα Τσάπαλη με 20.55.

Αποτελέσματα: athensauthenticmarathon.gr

Φωτό: segas.gr