Patra Juniors Open: Τα αδέρφια Χανδρινοί και Δαμιανίδου-Κωστάκη στην πρώτη θέση

Ημερομηνία:  09 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Μπιτς Βόλεϊ
Τα αδέρφια Χανδρινοί από την Καλαμάτα Αριστείδης και Σπύρος και η Σοφία Δαμιανίδου με την συμπαίκτριά της Ιφιγένεια Κωστάκη από την Θεσσαλονίκη ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο τρίτο τουρνουά Open Junior που ολοκληρώθηκε στην Πάτρα.

Το Patra Juniors Open που ολοκληρώθηκε την Κυριακή 8 Ιουλίου στις εγκαταστάσεις του Beach Life X με υπεύθυνη την παγκόσμια πρωταθλήτρια Βάσω Καραντάσιου ήταν το τελευταίο τουρνουά των «μικρών» και πλέον σειρά παίρνουν οι τελικές διοργανώσεις που θα αναδείξουν τους πρωταθλητές Ελλάδας στις κατηγορίες Κ17, Κ19 και Κ22.

Στον τελικό των αγοριών, οι Αριστείδης και Σπύρος Χανδρινός επικράτησαν με 2-1 (18-21, 21-14, 15-13) σετ επί των Γιάννη Μακρή, ΑλέξανδρουΡάπτη από την Πάτρα μετά από 45 λεπτά αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στα κορίτσια, μετά από μία ώρα αγώνα, οι Σοφία Δαμιανίδου, Ιφιγένεια Κωστάκη από την Θεσσαλονίκη νίκησαν με 2-1 (20-22, 21-11, 20-18) σετ τις Κλειώ Άρμπυρου, Κατερίνα Σακκά από την Πρέβεζα και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο.

Η Ελληνική Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης με την λήξη των αγώνων απένειμε τιμητική πλακέτα στην Βάσω Καραντάσιου για την μεγάλη προσφορά της στο beach volley. Την απονομή έκανε ο Α' αντιπρόεδρος της Ε.Ο.ΠΕ. Παναγιώτης Αντωνόπουλος.