Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Πίκουλης, Πεδιαδιτάκη, Αριανούτσος & Γκιώνη νικητές στο Κύπελλο Εφήβων & Νέων

Ημερομηνία:  04 Οκτωβρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Ξιφασκία

Πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο το Κύπελλο «ΕΙΣ ΜΝΗΜΗ Κ.ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ» στο ξίφος ασκήσεως Εφήβων-Νεανίδων με νικητές τον Πίκουλη Βασίλη και την Πεδιαδιτάκη Μαρίνα ενώ στο ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ (σπάθη) νικητές αναδείχθηκαν οι Αριανούτσος Ιάσονας και Γκιώνη Ασημίνα.

Στο ξίφος ασκήσεως Εφήβων ο Πίκουλης (Οδυς.Χαλανδρίου) επικράτησε με σκορ 15/7 του Φουντουλάκη (Α..Ο.Ξ Αιγάλεω), 3οι Καμπανιάρης (Α.Ο.Ξ Αιγάλεω), Μανωλίκας (Α.ΞΙ.Α) (39 αθλητές) . Στις γυναίκες η Πεδιαδιτάκη (Α.Ο.Ξ.Α) νίκησε την Παντελή (Α.Ο.Ξ.Αιγάλεω) με σκορ 15/2, την τρίτη θέση κατέλαβαν η Μανουδάκη (ΑΛΞ Χανίων) & Μέκρα (Ιριδα) (36 συμμετοχές).

Στη σπάθη Νέων Ανδρών ο Αριανούτσος (ΠΓΣ) νίκησε τον Πάγκαλο (Κ.Γείτονα) με σκορ 15/13, 3οι. Καλομοίρης (Α.Ε.Κ), Κοντοχρήστος (Απόλλων Βριλησσίων) (34 αθλητές). Στις γυναίκες η Γκιώνη (Περσέας) κατέκτησε τον τίτλο με σκορ 15/13 στον τελικό την Δούκα (ΠΓΣ), 3ες Μπουρδούκη (Α.Ε.Κ), Τσαπατσάρη (Απόλλων Βριλ.) (21 αθλήτριες).

Στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο σπάθης που πραγματοποιήθηκε στην Ουγγαρία την καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε η αθλήτρια Καλουτά (Απόλλων Βριλ.) η οποία κατέκτησε την 14 θέση. Στους ίδιους αγώνες η Κωνσταντακοπούλου (ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ) κατέκτησε την 52η θέση, Παναγιάρη-Μαλέα (Γ.Ε.Φ) 125η, Παλάσκα (Απόλλων Βριλησσίων) 127η, Τετράδη Σ. (Απόλλων Βριλ.) 152η, Χρηστέα 165η (Απόλλων Βριλ.). (169 συμμετοχές) . Στα ομαδικά η Ελλάδα συμμετείχε με 2 ομάδες και κατέκτησε την 14 θέση (Καλουτά, Κωνσταντακοπούλου, Τετράδη) και την 27η (Χρηστέα, Παλάσκα, Παναγιάρη) ανάμεσα σε 30 ομάδες. Στους άνδρες Πάγκαλος (Αρκτεία) 61η θέση, Ισμαγκίλοβ (Γ.Ε.Φ) 121ος, Παναγιάρης-Μαλέας (Αρκτεία) 146ος, Κρούσκος 180ος (192 αθλητές). Στα ομαδικά (Ισμαγκίλοβ, Κρούσκος, Πάγκαλος, Παναγιάρης-Μαλέας) η χώρα μας κατέκτησε την 13η θέση ανάμεσα σε 38 συμμετοχές.