Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Εύκολη πρεμιέρα για την εθνική ανδρών, 3-0 το Λουξεμβούργο

Ημερομηνία:  28 Φεβρουαρίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Μπήκε δυνατά στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2019 η εθνική μας ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης των ανδρών. Για την 1η αγωνιστική του 6ου γκρουπ κατέβαλλε εύκολα στην αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας το Λουξεμβούργο με 3-0 χωρίς μάλιστα να χάσει σετ. Ουσιαστικά εξασφάλισε ήδη την πρώτη δυάδα και την πρόκριση στην τελική φάση, αλλά την ίδια ώρα την ενδιαφέρει φυσικά ν’ αναδειχτεί νικήτρια του γκρουπ, όπως έκανε στην αντίστοιχη διοργάνωση στην περσινή αγωνιστική περίοδο. Η Ελλάδα ήταν το ακλόνητο φαβορί απόψε και το επιβεβαίωσε με εξαιρετική εμφάνιση μπροστά σε 250 φιλάθλους.

Ξεχωριστή σημασία είχαν το θετικό ντεμπούτο του Γιώργου Κωνσταντινόπουλου σε εντός έδρας αγώνα της εθνικής ανδρών, αλλά και η πολύ καλή απόδοση του Γιάννη Σγουρόπουλου απέναντι στον πρώτο αθλητή του Λουξεμβούργου. Στη θέση 1 αγωνίστηκε ο Παναγιώτης Γκιώνης, ενώ στον πάγκο κάθισαν οι Καλλίνικος Κρεάνγκα, Τάσος Ρηνιώτης και Κώστας Παπαγεωργίου. Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά στο ίντερνετ από το SportsOnAir.gr. Η εθνική μας θα δώσει το επόμενο ματς κόντρα στη Ρωσία εκτός έδρας, στις 27 Μαρτίου.

Ο αθλητής, που διαμόρφωσε το τελικό 3-0, ο 25άχρονος Γιώργος Κωνσταντινόπουλος δήλωσε: «Ήταν επικίνδυνο ματς, αλλά εμείς καταφέραμε να δείξουμε συνέπεια στο παιχνίδι μας και να παρουσιαστούμε ψύχραιμοι. Κρατήσαμε καλά στάνταρ στην απόδοσή μας σε όλα τα ματς κι έτσι κάναμε ευκολότερο το έργο μας και φτάσαμε στο 3-0. Όσον αφορά εμένα είμαι πολύ χαρούμενος για την εμφάνιση και το αποτέλεσμα. Όταν έμαθα ότι θ’ αγωνιστώ αισθάνθηκα ενθουσιασμό! Είχα λίγο άγχος στην αρχή γιατί ήταν η πρώτη μου εμφάνιση μπροστά στο ελληνικό κοινό, αλλά στη διάρκεια του ματς το ξεπέρασα και πιστεύω ότι τα πήγα καλά. Θα προσπαθώ πάντα να είμαι έτοιμος όποτε μου δίνεται η ευκαιρία ν’ αγωνιστώ».

Ο Παναγιώτης Γκιώνης (νούμερο 91 στον πίνακα αξιολόγησης του Φεβρουαρίου) άρχισε το ματς από τη θέση 1 για την ελληνική πλευρά και τέθηκε αντιμέτωπος με τον βετεράνο Τράιαν Τσιότσιου (στην τελευταία του εμφάνιση στον παγκόσμιο πίνακα αξιολόγησης, τον Δεκέμβριο του 2017, ήταν στο νούμερο 407). Ερώτημα για τον τελικό νικητή δεν τίθετο, όμως το άσχημο για τον αγώνα και τον κόσμο ήταν ότι εγκατέλειψε νωρίς λόγω τραυματισμού ο ρουμανικής καταγωγής αθλητής, που άγει πλέον το 55ο έτος της ηλικίας του! Στην πρωινή προπόνηση αισθάνθηκε ενοχλήσεις ψηλά και πίσω στο αριστερό πόδι, μάλιστα πριν από τον αγώνα επισκέφτηκε το ιατρείο του φαληρικού σταδίου. Μπήκε στο ματς, καθώς δεν υπήρχε 4ος αθλητής να τον αντικαταστήσει, αλλά δεν ξεπέρασε το πρόβλημα και αναγκάστηκε να σταματήσει στο τέλος του 1ου σετ. Να σημειωθεί ότι ο ίδιος αθλητής είχε σταματήσει, πάλι λόγω τραυματισμού στο 1ο σετ, αγώνα με τον Παπαγεωργίου στο Σ.Ε.Φ. πριν από έξι χρόνια για την 3η κατηγορία του Ευρωπαϊκού Λιγκ τότε!..
Στη θέση 2 τοποθετήθηκε ο Γιάννης Σγουρόπουλος (Νο 323) και στο πιο θεαματικό επί μέρους παιχνίδι αντιμετώπισε τον Έρικ Γκλοντ (Νο 157).

Ο αθλητής του Λουξεμβούργου έδειξε ικανότητες, όμως ο πρωταθλητής Ευρώπης του απλού νέων ήταν σε καλή μέρα και επικράτησε με 3-0 σετ. Έβγαλε δυνατές επιθέσεις από το forehand και το backhand, αξιοποίησε σε μεγάλο βαθμό το σερβίς του και παράλληλα είχε καλό κοντρόλ στα επιθετικά χτυπήματα του αντιπάλου. Αναμφίβολα ήταν ενθαρρυντική και η δεύτερη εμφάνιση του Ελευσίνιου άσου μπροστά στους Έλληνες φιλάθλους, οι οποίοι απόλαυσαν το παιχνίδι του και τον χειροκρότησαν θερμά.
Στο τρίτο στη σειρά ματς ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Νο 642) αναμετρήθηκε με τον Μαρκ Ντιέλισεν (Νο 925).

Ο αριστερόχειρας πρωταθλητής Ελλάδας του διπλού ανδρών άρπαξε την ευκαιρία της συμμετοχής από τον ομοσπονδιακό τεχνικό Κώστα Βατσακλή και επιβλήθηκε 3-0 με σταθερή απόδοση. Φυσιολογικά έκρυβε κάποιο άγχος το ξεκίνημά του, αλλά μετά τα μέσα του 1ου σετ βρήκε ρυθμό και χτυπήματα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του. Στο φινάλε του αγώνα ο Κωνσταντινόπουλος σήκωσε τα χέρια και χαιρέτησε γεμάτος χαρά το κοινό που τον αποθέωνε κι έτσι γράφτηκε με τον καλύτερο τρόπο το ντεμπούτο του σε εντός έδρας ματς της εθνικής ανδρών (είχε αγωνιστεί και στο ομαδικό Μεσογειακών Αγώνων). Η Ελλάδα είχε χρειαστεί μόλις μία ώρα για να νικήσει το ευρωπαϊκό δουκάτο…

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Λουξεμβούργο 3-0:

Παναγιώτης Γκιώνης-Τράιαν Τσιότσιου 3-0 (11-1, 11-0, 11-0 λόγω τραυματισμού)
Γιάννης Σγουρόπουλος-Έρικ Γκλοντ 3-0 (11-8, 11-8, 11-7)
Γιώργος Κωνσταντινόπουλος-Μαρκ Ντιέλισεν 3-0 (11-5, 11-4, 11-7)

* Επιδιαιτητής του αγώνα ήταν ο Γερμανός Φρανκ Μπρούνσεν και διαιτητές ο Νίκος Κόκκινος και ο Ζαφείρης Πορφύρης.
* Στο πλαίσιο της μετάδοσης του αγώνα έγιναν Pre game και Post game με πλούσιο ρεπορτάζ, ενώ υπήρχαν ριπλέι φάσεων, αλλά και χάι λάιτς μετά τη λήξη του ματς. Όσοι φίλαθλοι δεν παρακολούθησαν το live streaming μπορούν να δουν το βίντεο με τον αγώνα και τα ρεπορτάζ στο ίδιο λινκ (https://www.youtube.com/watch?v=JS5ujsGJf0E).

Επίσης, τη διεύθυνση της μετάδοσης δημοσίευσαν ελληνικά αθλητικά sites για τους επισκέπτες τους, ενώ ενημέρωσε σχετικά και η ομοσπονδία στο Λουξεμβούργο. Για πλάνα και ρεπορτάζ βρέθηκε στο Σ.Ε.Φ. τηλεοπτικό συνεργείο του ART και τέλος, σύμφωνα και με την οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης του αθλήματος, έγινε και Live Scoring (για την εξέλιξη των πόντων ενημέρωνε on line η διαιτήτρια Πόπη Μιτακίδου).
* Απόψε οι εθνικές μας ομάδες πληροφορήθηκαν τους αντιπάλους τους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικού 2019, αλλά λόγω του ρεπορτάζ του αγώνα θα δοθεί νωρίς αύριο η σχετική ενημέρωση.