Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Θέσεις 5-8 σε απλό και διπλό για τον Σγουρόπουλο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under 21

Ημερομηνία:  11 Μαρτίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Με τον Γιάννη Σγουρόπουλο να πλασάρεται στις θέσεις 5-8 σε δύο αγωνίσματα έκλεισε απόψε για την ελληνική πλευρά η αγωνιστική παρουσία στο Μινσκ και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under 21. Ο πρωταθλητής Ευρώπης του απλού νέων άφησε γερά το σημάδι του σε μία ακόμα μεγάλη διεθνή διοργάνωση κι έφτασε ένα βήμα από το μετάλλιο στο απλό και το διπλό ανδρών.

Ειδικά στο απλό θα ‘λεγε κάποιος ότι έφτασε στην πηγή και δεν ήπιε νερό, καθώς στον καθοριστικό προημιτελικό προηγήθηκε 3-1 σετ του Ρουμάνου Κριστιάν Πλετέα και αργότερα είχε ματς μπολ. Στο τέλος λύγισε με 4-3, αλλά το ότι δεν βρέθηκε τελικά στο πόντιουμ των νικητών οφείλεται απλά σε συγκυρίες, όπως συμβαίνει πολλές φορές σε απόλυτα ισορροπημένα παιχνίδια. Λίγη ώρα μετά, στα προημιτελικά του διπλού με τον Ρώσο συμπαίκτη του Βλαντιμίρ Σιντορένκο, έχασαν με 3-0 σετ από τους Τόμας Πολάνσκι/Ντένις Κλέιν από την Τσεχία και τη Γερμανία αντίστοιχα. Εκεί δεν είχαν τόσο καλή απόδοση και επέτρεψαν στους αντιπάλους να περάσουν το παιχνίδι τους.

Στην πρωτεύουσα της Λευκορωσίας εκπροσώπησε επάξια τα ελληνικά χρώματα και ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης, ο οποίος προχώρησε αήττητος στο 2ο στάδιο του απλού κι έπειτα έχασε στην ισοβαθμία την πρόκριση στην τελική 16άδα. Οι αθλητές μας αγωνίστηκαν υπό τις οδηγίες του ομοσπονδιακού προπονητή Κώστα Βατσακλή.

Το απόγευμα στο απλό ο Σγουρόπουλος (νούμερο 63 στην ευρωπαϊκή κατάταξη της κατηγορίας) έδωσε έναν ακόμα μεγάλο και αποφασιστικής σημασίας αγώνα με το νούμερο 5 του ευρωπαϊκού ranking list U21, τον Πλετέα. Βρέθηκε μπροστά με 3-1 και στο 6ο και το 7ο σετ είχε τις ευκαιρίες του να τελειώσει το ματς και να εξασφαλίσει το μετάλλιο. Στο 6ο προηγήθηκε 8-7, αργότερα στάθηκε άτυχος σε δύο πόντους και στο 9-9 που είχε τα σερβίς επέτρεψε στον αντίπαλο να πάρει την επίθεση και τελικά να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 7ο σετ η αλλαγή των πλευρών τον βρήκε πίσω 4-5, αργότερα με 5-7, αλλά πήρε σερί πόντους και πέρασε στο 8-7.

Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Απέκτησε ματς μπολ στα σερβίς του Πλετέα και δεν μπόρεσε να ελέγξει το μπλοκ, ενώ στο 10-10 έχασε το πρώτο του forehand σπιν και μετά ένα ακόμα forehand επίθεση σε κάπως ψηλή μπαλιά όταν είχε υποχρεώσει τον Ρουμάνο να γυρίζει μπάλες από μακριά… Η εξέλιξη του ματς θύμισε έντονα τον τελικό του περσινού Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, απλά τότε μετά το 3-1 υπέρ του και την ισοφάριση επικράτησε 12-10 ο Ελευσίνιος άσος. Τα σετ 11-8, 7-11, 11-8, 11-6, 4-11, 9-11 και 10-12. Ο Πλετέα αναδείχτηκε πέρσι πρωταθλητής Ευρώπης στο διπλό νέων, ενώ έχει στο παλμαρέ του αντίστοιχο τίτλο στο διπλό μικτό παίδων το 2014 και το 2015.

Να τονιστεί ακόμα ότι οι δύο κορυφαίοι αθλητές έχουν παράδοση δυνατών αναμετρήσεων τα τελευταία χρόνια. Ο Σγουρόπουλος είχε νικήσει τον Πλετέα τον Ιούλιο, στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων και είχε χάσει τον Σεπτέμβριο στο καθοριστικό ματς για την πρωτιά στο Ευρωπαϊκό Τοπ 10 των νέων. Φυσικά αυτή η ήττα ουδόλως μειώνει την επιτυχία του να φτάσει σε υψηλό πλασάρισμα στο 2ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ανδρών. Πήγε καλύτερα άλλωστε, σε σχέση με πέρσι όταν βρέθηκε στις θέσεις 9-16.
Επίσης, νωρίτερα στη μέρα, νίκησε με επιβλητικό σκορ έναν ακόμα αθλητή, που είναι στην πρώτη 10άδα του ευρωπαϊκού ranking list U21. Στον γύρο των «16» πέτυχε σπουδαία από κάθε άποψη νίκη με 4-0 σετ επί του Πολωνού Πάτρικ Ζατόβκα (Νο 8) και πέρασε θριαμβευτικά τρόπο πέρασε στους «8» του απλού. Ήταν πολύ σταθερός και είχε τις λύσεις σε όλα τα κρίσιμα σημεία. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα τρία πρώτα σετ τα πήρε με οριακή διαφορά (15-13, 12-10, 11-9, 11-6). Στο 1ο σετ ήταν 8-10 πίσω κι έσωσε συνολικά τρία σετ μπολ, στην παράταση του 2ου σετ κράτησε υπέροχα την μπάλα στους τελευταίους πόντους και επικράτησε ξανά, ενώ στο 3ο βρέθηκε 2-5 πίσω και αντέδρασε πετυχημένα. Στο 9-9 «μίλησαν» ξανά το καθαρό μυαλό και η δυνατή ψυχολογία του 18άχρονου άσου, που πήρε τους δύο επόμενους πόντους στα σερβίς του Ζατόβκα. Ο Πολωνός ήταν δευτεραθλητής Ευρώπης το 2012 στο απλό και το διπλό παίδων.

Στο διπλό ανδρών οι Σγουρόπουλος/Σιντορένκο μετά την επικράτηση στο ντέρμπι με τους Ρουμάνους Σίπος/Αλεξάντρου κλήθηκαν να παλέψουν για μία θέση στα μετάλλια κόντρα στους Τόμας Πολάνσκι/Ντένις Κλέιν από την Τσεχία και τη Γερμανία αντίστοιχα. Επηρεασμένοι ίσως και από τον αποκλεισμό στο διπλό (σ.σ. ο Σιντορένκο στη 16άδα) το ελληνορωσικό δίδυμο δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ο Πολάνσκι και ο Κλέιν, που είναι 3ο φαβορί του ταμπλό, συνδυάστηκαν καλύτερα και επέβαλλαν την τακτική τους για το τελικό 3-0 σετ (7-11, 9-11, 3-11).