Σπουδαία νίκη επί του Βελγίου οι γυναίκες, εύκολη πρεμιέρα για τους άνδρες στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Ημερομηνία:  30 Απριλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Εξαιρετική αρχή έκαναν τα ελληνικά χρώματα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Χάλμσταντ. Κι αν το εύκολο 3-0 της εθνικής ανδρών εναντίον του Εκουαδόρ ήταν αναμενόμενο, τότε η νίκη των γυναικών κόντρα στο Βέλγιο με 3-2 ήταν το μεγάλο αποτέλεσμα, που έκανε υπέροχη την πρεμιέρα! Πρόσωπο της ημέρας μάλιστα, ήταν η 22χρονη Κωνσταντίνα Παρίδη, η οποία στην πρώτη εμφάνισή της σε κορυφαία διοργάνωση της κατηγορίας γυναικών πέτυχε δύο σπουδαίες νίκες! Οι Ελληνίδες αθλήτριες έκαμψαν το 2ο φαβορί του 6ου γκρουπ κι έκαναν βήμα για την επίτευξη του πολύ δύσκολου στόχου τους, που είναι η πρόκριση στην πρώτη 12άδα της Second Division.

Η εθνική ανδρών δεν είχε πίεση στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα και δικαίωσε απόλυτα τα προγνωστικά. Επιβλήθηκε του Εκουαδόρ με 3-0 κι έχασε μόλις ένα επί μέρους σετ. Η συνάντηση ήταν για την 1η αγωνιστική στο 7ο γκρουπ (σ.σ. το 3ο της 2ης κατηγορίας) και ολοκληρώθηκε σε περίπου μία ώρα.

Από τη θέση 2 άρχισε το ματς για την ελληνική πλευρά ο Γιάννης Σγουρόπουλος (νούμερο 336 στην παγκόσμια κατάταξη Απριλίου). Πήρε στην παράταση το 1ο σετ, γενικά είχε δυσκολίες απέναντι στον πρώτο παίκτη του Εκουαδόρ, τον Αλμπέρτο Μίνο (Νο 151), ώσπου πήρε τη νίκη με 3-1.

Αμέσως μετά ο Παναγιώτης Γκιώνης (Νο 67) νίκησε εύκολα με 3-0 σετ τον Εμιλιάνο Ριόφριο (Νο 353) και διπλασίασε τις νίκες της εθνικής. Το σκορ έκλεισε από τη θέση 3 ο Κώστας Παπαγεωργίου (Νο 220). Αντιμετώπισε τον Ιβάν Προάνο (δεν είναι τώρα στους αξιολογημένους) και στο τελικό 3-0 απειλήθηκε μόνο στο 2ο σετ. Στον πάγκο κάθισε ο Τάσος Ρηνιώτης.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Εκουαδόρ-Ελλάδα 0-3:
Αλμπέρτο Μίνο-Γιάννης Σγουρόπουλος 1-3 (12-14, 8-11, 11-7, 8-11)
Εμιλιάνο Ριόφριο-Παναγιώτης Γκιώνης 0-3 (5-11, 7-11, 3-11)
Ιβάν Προάνο-Κώστας Παπαγεωργίου 0-3 (5-11, 9-11, 7-11)

Στα άλλα ματς της 1ης αγωνιστικής του γκρουπ η επικεφαλής Ιταλία νίκησε την Παραγουάη με 3-0 και η Ουγγαρία τη Σερβία με 3-1.
Η εθνική γυναικών ανέλαβε από την αρχή δύσκολο έργο, καθώς αντιμετώπισε το Βέλγιο, που μπήκε στα γκρουπ από τη δεύτερη σειρά των seeding.

Ήξερε όμως, ότι μπορεί να φτάσει στη νίκη, κυνήγησε μέχρι τέλους τις πιθανότητές της και δικαιώθηκε για την εξαιρετική προσπάθειά της. Η αρχή δεν ήταν θετική, αφού η Κατερίνα Τόλιου (νούμερο 154 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) κάμφθηκε από τη Νάταλι Μαρτσέτι (Νο 170) με 3-0 σετ. Αν κατακτούσε έστω ένα από τα σετ, που έχασε με οριακή διαφορά, σαφώς και θα έδινε άλλη τροπή στο παιχνίδι.

Αμέσως μετά έφερε το ματς στα ίσια με εξαιρετική απόδοση η Κωνσταντίνα Παρίδη (Νο 545). Στο ντεμπούτο της με την εθνική γυναικών σε μεγάλη διοργάνωση έκαμψε την κινεζικής καταγωγής Λίζα Λουνγκ (Νο 194), η οποία είναι σε υψηλό επίπεδο. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας του διπλού γυναικών αιφνιδίασε στην αρχή κι ακόμα κι όταν η αντίπαλός της ισορρόπησε το ματς βρήκε τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία για το 3-0! Η 19χρονη Λουνγκ διακρίνεται διεθνώς από τις μικρές ηλικίες, ενώ τον περασμένο Μάρτιο κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο διπλό γυναικών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under 21 με συμπαίκτρια την επίσης Βελγίδα Ντεγκράφ. Σε αυτή την ηλικιακή κατηγορία η Λουνγκ είναι νούμερο 31 στον κόσμο.

Στη θέση 3 τοποθετήθηκε η Γεωργία Ζαβιτσάνου (Νο 538). Συνάντησε τη Μάργκο Ντεγκράφ (Νο 280) και ήθελε τη νίκη, που θ’ αύξανε σημαντικά τις πιθανότητες της ομάδας για την επικράτηση. Στο τέλος έχασε με 3-0, όμως ήταν κλειστά και τα τρία σετ. Στο 3ο είχε και δύο σετ μπολ αλλά δεν το αξιοποίησε.

Στο τέταρτο στη σειρά ματς η Τόλιου ανέλαβε να ξαναφέρει τον αγώνα στην ισοπαλία. Σε αντίθεση με τη Μαρτσέτι, η Λουνγκ δεν έδειξε ίδιες ικανότητες απέναντι στην άμυνα, η Τόλιου το εκμεταλλεύτηκε και με σταθερή απόδοση και ψυχραιμία επιβλήθηκε με 3-0.
Στο 2-2 ξαναμπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Παρίδη και κόντρα στη δυνατή και πιο έμπειρη Μαρτσέτι έπρεπε πρώτιστα να παίξει με θετική σκέψη και ελεγχόμενο άγχος. Το κατάφερε κι έβγαλε πάλι πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Έτσι, μετά το 1-1 πέρασε την πίεση στη Μαρτσέτι, που είχε τις πιθανότητες με το μέρος της. Τόνωσε κι άλλο την ψυχολογία της όταν προηγήθηκε 2-1 και τελικά με ψυχραιμία και σωστές επιλογές μετά τα μέσα του 5ου σετ έφτασε στη σπουδαία και νίκη με 3-2. Ο Κωνσταντίνος Κωστόπουλος είχε στον πάγκο τη Μαρία Χριστοφοράκη.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Βέλγιο 3-2:
Κατερίνα Τόλιου-Νάταλι Μαρτσέτι 0-3 (9-11, 5-11, 9-11)
Κωνσταντίνα Παρίδη-Λίζα Λουνγκ 3-0 (11-2, 16-14, 11-9)
Γεωργία Ζαβιτσάνου-Μάργκο Ντεγκράφ 0-3 (8-11, 9-11, 11-13)
Τόλιου-Λουνγκ 3-0 (11-8, 11-9, 11-8)
Παρίδη-Μαρτσέτι 3-2 (6-11, 11-8, 11-7, 6-11, 11-7)

Στα άλλα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής του γκρουπ η Σλοβενία ξεπέρασε με 3-2 την επικεφαλής Ιταλία και η Τουρκία την Αργεντινή με 3-1.
* Με συνεχή ζωντανή ροή των αγώνων από το τραπέζι 1 έως το τραπέζι 8 άρχισε το Παγκόσμιο πρωτάθλημα. Σύμφωνα με το πρόγραμμα αυτό θα έχει live streaming από το it.TV.com η αυριανή αναμέτρηση της Ελλάδας με την Ουγγαρία για τη 2η κατηγορία των ανδρών (από το τραπέζι 8), αλλά και ο αγώνας των γυναικών με την Ιταλία στις 2 Μαΐου (από το τραπέζι 7).

* Στο όπεν νέων της Γαλλίας η Μαλαματένια Παπαδημητρίου και η Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου αποκλείστηκαν σήμερα στη 16άδα του διπλού κορασίδων. Είχαν προχωρήσει χωρίς αγώνα στον 2ο γύρο κι εκεί ηττήθηκαν από τις Γιαπωνέζες Κάχο Ακάε/Γιουκάρι Σουγκασάβα με 3-0 σετ (6-11, 10-12, 2-11). Στο απλό κορασίδων και το ταμπλό της «παρηγοριάς» η Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου έχασε στη 16άδα από τη Γαλλίδα Κλεμένς Σεβαλιέ με 3-1 σετ (11-6, 10-12, 4-11, 8-11). Στην τεχνική καθοδήγηση των αθλητριών ήταν η Λάουρα Νικουλάε.