Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ήττα στις λεπτομέρειες στέρησε στην Τόλιου την είσοδο στα ημιτελικά των Μεσογειακών Αγώνων

Ημερομηνία:  28 Ιουνίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ
Μεγάλη ευκαιρία να περάσει στα ημιτελικά του απλού γυναικών στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταρραγόνα έχασε σήμερα η πρωταθλήτρια της επιτραπέζιας αντισφαίρισης Κατερίνα Τόλιου.
Με συγκλονιστική προσπάθεια στα προημιτελικά έφτασε μία ανάσα από σπουδαία νίκη εναντίον της Ισπανίδας Γκαλία Ντβόρακ, αλλά κάμφθηκε στο φινάλε με 4-3 και οριακή διαφορά στο 7ο σετ! Αντιμετωπίζοντας για δεύτερη φορά σε τρεις ημέρες το 4ο φαβορί του αγωνίσματος πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας της, προηγήθηκε με 3-2 στα σετ και 7-4 στους πόντους, δυστυχώς όμως δέχτηκε την ανατροπή. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού γυναικών πλασαρίστηκε τελικά στις θέσεις 5-8 κι αυτό συνιστά επιτυχία. Εξίσου σημαντικό άλλωστε, είναι ότι εμφανίστηκε απόλυτα ανταγωνιστική σε όλους τους αγώνες της στο ατομικό και άξιζε απόλυτα να περάσει στα ημιτελικά και να διεκδικήσει μετάλλιο. Θυμίζουμε ότι στο απλό αγωνίστηκαν ακόμα ο Γιάννης Σγουρόπουλος, ο οποίος προχώρησε μέχρι τη φάση των «16», ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος και η Γεωργία Ζαβιτσάνου, που αποκλείστηκαν στο πρώτο στάδιο των γκρουπ. Στο ομαδικό από αύριο στο Βαλς θα μετάσχουν και ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης με την Κωνσταντίνα Παρίδη.

Αφού πέρασε επιτυχώς τις δύο φάσεις των ομίλων η Τόλιου (νούμερο 167 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) μπήκε στα νοκ άουτ της τελικής 8άδας, όπως είχε κάνει και το 2013 στους Μεσογειακούς Αγώνες της Τουρκίας. Σήμερα επιδίωξε το βήμα παραπάνω κι έδειξε έτοιμη και αποφασισμένη να το πετύχει. Ακόμα κι όταν βρέθηκε να χάνει 0-2 στα σετ κόντρα στη Ντβόρακ (Νο 87) η εικόνα του ματς έπειθε ότι θα πιέσει και θα γίνει απειλητική. Αυτό επιβεβαιώθηκε στην πορεία κι αφού μείωσε με διαφορά δύο πόντων, κράτησε ακόμα καλύτερα την μπάλα στην άμυνα και κατακτώντας επίσης το 4ο και το 5ο σετ βρέθηκε εκείνη σε πλεονεκτική θέση! Το 3-2 μάλιστα, το διαμόρφωσε μ’ ένα απίστευτο 11-1 στο 5ο σετ!

Ο γεμάτος συγκινήσεις αγώνας έγινε αργότερα γκραν γκινιόλ. Η 23χρονη πρωταθλήτρια με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού δεν είχε κανένα πρόβλημα στις μπάλες της Ισπανίδας με το κομπίνα-λάστιχο (σ.σ. «δοντάκι» στο
backhand) και διατηρώντας τον εξαιρετικό ρυθμό πήρε από νωρίς μικρό προβάδισμα. Αργότερα το αύξησε σε 7-4, αλλά τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Η Ντβόρακ γύρισε απόλυτα συγκεντρωμένη έπειτα από τάιμ άουτ και χωρίς να κάνει ούτε ένα λάθος κατέκτησε επτά συνεχόμενους πόντους για να κάνει το 3-3. Από την ελληνική πλευρά ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Βατσακλής πήρε τάιμ άουτ στο 7-6. Δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι, όλα πήγαν υπέρ της πρώην πρωταθλήτριας Ευρώπης του απλού νεανίδων και η τύχη έλειπε από την Τόλιου. Αυτό φάνηκε και στο ψυχοφθόρο 7ο σετ. Η Ντβόρακ άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε 4-1. Στην αλλαγή πλευρών το σκορ ήταν 5-2 και η Τόλιου μ’ ένα ξέσπασμα ισοφάρισε 6-6 και πέρασε μπροστά 8-6! Σ’ εκείνο το σημείο η αντίπαλος έστειλε την μπάλα στην κόχη του τραπεζιού, οι διαιτητές δεν το είδαν, αλλά προς τιμήν της υπέδειξε το «σόρι» και η Ελληνίδα διεθνής μαζί με την αντίπαλό της. Η τελευταία πήρε τρεις διαδοχικούς πόντους (9-8) κι αφού στο …χιτσκοκικό φινάλε η Τόλιου έσωσε ματς μπολ (στο 10-9) η υπόθεση πρόκριση κρίθηκε στην παράταση (7-11, 11-13, 11-9, 11-7, 11-1, 7-11, 10-12). Η «μάχη» κράτησε περίπου 1 ώρα και 15 λεπτά κι έπειτα από τις εντυπωσιακές διακυμάνσεις στο σκορ ήταν δυστυχώς η πρωταθλήτρια Ελλάδας εκείνη, που βίωσε αρνητικά στο τέλος τα έντονα συναισθήματα, τα οποία χαρίζουν τα μεγάλα και απρόβλεπτα παιχνίδια στο άθλημα.

«Έπαιξα πολύ καλά. Παρότι βρέθηκα 2-0 πίσω στα σετ συνέχισα με αυτοπεποίθηση την προσπάθεια και ισοφάρισα. Τότε είδα την αντίπαλο να κουράζεται κάπως και μάλιστα κατάφερα να πάρω με άνεση το 5ο σετ και να προηγηθώ. Το 6ο σετ ήταν πράγματι πολύ κρίσιμο. Μετά το 7-4 η Ισπανίδα ρίσκαρε παραπάνω και της βγήκε. Εγώ δεν άλλαξα κάτι στην τακτική μου, αλλά η Ντβόρακ ήταν πολύ σταθερή και γύρισε την κατάσταση με το ματς να κρίνεται τελικά στην παράταση. Νιώθω μεγάλη πίκρα, αλλά ξέρω ότι αυτά συμβαίνουν στην επιτραπέζια αντισφαίριση. Καταλαβαίνω ότι έχασα μεγάλη ευκαιρία να μπω στα ημιτελικά των Μεσογειακών Αγώνων και να διεκδικήσω μετάλλιο, όμως την ίδια στιγμή είμαι πολύ ικανοποιημένη που πάλεψα τόσο πολύ τον προημιτελικό και γενικά έκανα καλές εμφανίσεις», δήλωσε η Τόλιου. Να θυμίσουμε ότι η αθλήτρια του Δ.Α.Ο. Ταύρου είχε κοντράρει γερά την εκπρόσωπο της ιβηρικής χερσόνησου και στην πρεμιέρα της στο τουρνουά, είχε προηγηθεί με 1-0 και 2-1, ώσπου κάμφθηκε με 4-2.

Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ

Το τουρνουά στο Joana Ballart Pavilion προχωρά αύριο και ολοκληρώνεται το Σάββατο με το αγώνισμα του ομαδικού. Μετέχουν 12 εθνικές ομάδες ανδρών και άλλες τόσες γυναικών. Η αρχική φάση περιλαμβάνει 4 γκρουπ των 3ων και οι δύο πρώτες ομάδες από αυτά θα προκριθούν στην 8άδα. Η τριάδα των ανδρών είχε δύσκολη κλήρωση, καθώς βρέθηκε στο 2ογκρουπ με τη Σλοβενία (επικεφαλής) και την Πορτογαλία.

Στις γυναίκες η Ελλάδα πήγε στο 2ο γκρουπ όπου θα συναντήσει την Ισπανία (επικεφαλής) και την Αλγερία. Το σύστημα διεξαγωγής για την κάθε αναμέτρηση είναι το κορμπιγιόν, δηλαδή οι ομάδες μπορούν να χρησιμοποιούν ακόμα και δύο αθλητές/τριες. Οι γυναίκες θα κάνουν πάλι την αρχή στις 10:30 το πρωί, δηλαδή 09:30 τοπική, μάλιστα στο πρώτο ωράριο παίζει σταθερά εδώ και τρεις ημέρες η Τόλιου. «Αποτέλεσμα είναι να ξυπνάμε κάθε μέρα στις 6.30 ώστε να είμαστε όταν πρέπει στους αγώνες, καθώς το Μεσογειακό χωριό απέχει μισή ώρα από το γυμναστήριο», έλεγε χαρακτηριστικά η έμπειρη διεθνής.