Στη 2η φάση του απλού ο Σγουρόπουλος στο Σότσι

Ημερομηνία:  02 Φεβρουαρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Την πρόκριση στο 2ο στάδιο του απλού στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αθλητών και αθλητριών έως 21 ετών κατέκτησε το απόγευμα ο Γιάννης Σγουρόπουλος.

Στην εναρκτήρια ημέρα της διοργάνωσης, που γίνεται στο Σότσι της Ρωσίας, είχε δύο νίκες και μία ήττα και πέρασε δύσκολα από το 5ο γκρουπ με τη 2η προνομιούχο θέση. Μπήκε στους «32» και αύριο συνεχίζει στο 2ο στάδιο, που επίσης περιλαμβάνει ομίλους και δίνει πρόκριση για το ταμπλό. Είναι η δεύτερη πρόκριση, που παίρνει στην τρέχουσα σεζόν από την πρώτη φάση μεγάλης διοργάνωσης, ύστερα από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων του περασμένου Δεκεμβρίου. Η Ιωάννα Γερασιμάτου δεν κατάφερε να προχωρήσει από την ίδια διαδικασία του απλού γυναικών, όμως έκανε πολύ καλή προσπάθεια και μάλιστα είχε και μία νίκη, με την οποία έφτασε να διεκδικεί την πρόκριση μέχρι το τέλος. Ελπιδοφόρα σε κάθε περίπτωση η εμφάνιση και των δύο παιδιών, που αγωνίζονται υπό τις οδηγίες του Κωνσταντίνου Κωστόπουλου. Ο Σγουρόπουλος πέτυχε τον πρώτο του στόχο, ενώ η Γερασιμάτου, που αναλογικά είχε πολύ πιο δύσκολο έργο, παίρνει πολύτιμη εμπειρία με καλές εμφανίσεις.

Στο απλό Νέων ανδρών ο Σγουρόπουλος, που κληρώθηκε από τη δεύτερη σειρά των seeding χάρη στη θέση του στο τρέχον ευρωπαϊκό rankinglist της κατηγορίας Ελπίδων (νούμερο 35) μετείχε στο 5ο γκρουπ. Στην πρεμιέρα αντιμετώπισε τον Ιταλό Κάρλο Ρόσι (Νο 86). Προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 σετ, ισοφαρίστηκε και στις δύο περιπτώσεις, αλλά στο τέλος πέρασε τα χτυπήματά του και επικράτησε με 4-2 (11-6, 7-11, 11-4, 8-11, 11-7, 11-7). Το μεσημέρι βρήκε απέναντί του τον επικεφαλής του γκρουπ, τον 21χρονο Τσεν Ντιόγκο από την Πορτογαλία. Έχασε οριακά δύο σετ, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει πιο ανταγωνιστικός κόντρα στο νούμερο 17 της Ευρώπης και λύγισε με 4-0 (9-11, 5-11, 9-11, 3-11).
Με μία νίκη και μία ήττα πλέον ο Σγουρόπουλος έδωσε το απόγευμα το αποφασιστικό παιχνίδι για τη 2η θέση και την πρόκριση με τον 20χρονο Σλοβάκο Σάμουελ Καλούζνι (Νο 56). Ο Ελευσίνιος πρωταθλητής έπιασε καλή απόδοση και με το καθαρό μυαλό που έδειξε στα κρίσιμα σημεία (κυρίως στο 4ο και το 5ο σετ) έφτασε στην πολυπόθητη νίκη με 4-1 σετ (11-7, 11-5, 6-11, 12-10, 11-9). Στα άλλα ματς του γκρουπ ο Τσεν επικράτησε του Καλούζνι με 4-2 και του Ρόσι με 4-1 σετ, ενώ τον Ιταλό νίκησε και ο Καλούζνι με 4-0 σετ.

4. Ρόσι                    3

Η Γερασιμάτου (νούμερο 102 στην ευρωπαϊκή κατάταξη αυτής της ηλικιακής κατηγορίας τον Ιανουάριο) μετείχε στο 10ο γκρουπ και στον πρώτο της αγώνα έδωσε γερή κόντρα το πρωί με τη 19χρονη Βελγίδα Ελίν Λουέν (Νο 39). Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ισοφάρισε ισάριθμες, ώσπου κάμφθηκε δύσκολα με 4-2 σετ (7-11, 15-13, 5-11, 11-5, 13-15, 6-11). Στη συνέχεια ήθελε μόνο νίκη για να διατηρήσει ελπίδες πρόκρισης και την πέτυχε με αντίπαλο τη 19χρονη Νορβηγίδα Ρεμπέκα Κάρλσεν, η οποία είναι έξω από τους ευρωπαϊκούς πίνακες τώρα, αλλά εν δυνάμει βρίσκεται στο νούμερο 99. Η πρωταθλήτριά μας έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα, προηγήθηκε με 3-0 σετ κι αυτό ουσιαστικά της έδωσε τη νίκη. Η αθλήτρια από τη Σκανδιναβία μείωσε σε 3-2, όμως η αριστερόχειρας Ελληνίδα διεθνής επέβαλλε το παιχνίδι της και στο 6ο σετ και διαμόρφωσε το τελικό 4-2 (11-7, 11-7, 11-6, 7-11, 7-11, 11-1). Το απόγευμα αντιμετώπισε την 21χρονη επικεφαλής του γκρουπ Κριστίνα Στέφκοβα. Ο αγώνας ήταν καθοριστικός για την πρόκριση και τη νίκη ήθελε απαραίτητα και η Τσέχα διότι στην πρεμιέρα είχε χάσει από τη Λουέν με 4-1. Απέναντι στο νούμερο 33 του ευρωπαϊκού πίνακα αξιολόγησης η Γερασιμάτου δεν είχε με το μέρος της τις πιθανότητες και κάμφθηκε με 4-0 σετ (4-11, 2-11, 7-11, 2-11). Στα άλλα ματς του γκρουπ η Στέφκοβα ξεπέρασε και την Κάρλσεν με 4-1, ενώ την τελευταία νίκησε και η Λουέν με 4-2 σετ και κατέκτησε την πρωτιά.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 10ΟΥ ΓΚΡΟΥΠ
1. Λουέν                 6
2. Στέφκοβα             5
------------------------------------------
3. Γερασιμάτου         4
4. Κάρλσεν              3

Το σύστημα διεξαγωγής στο απλό προβλέπει και 2ο στάδιο με γκρουπ. Εκεί παίρνουν μέρος και τα 8 πρώτα φαβορί των αγώνων και συνεχίζουν συνολικά 32. Οι νικητές, όπως και οι δεύτεροι από κάθε γκρουπ, θα περάσουν στο 3ο στάδιο των «16» και ο Σγουρόπουλος θα μάθει αργότερα τους επόμενους αντιπάλους του.