Οι νικητές στο Ευρωπαϊκό Τοπ 16 και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U21

Ημερομηνία:  06 Φεβρουαρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Με το κύριο χαρακτηριστικό να είναι η παρουσία της Γερμανίας σε όλους τους τελικούς του απλού ολοκληρώθηκαν το απόγευμα της Κυριακής οι δύο μεγάλες διοργανώσεις επιτραπέζιας αντισφαίρισης ευρωπαϊκής εμβέλειας, στις οποίες πήραν μέρος και Έλληνες αθλητές. Στην Αντίμπ της Γαλλίας έγινε το Ευρωπαϊκό Τοπ 16, όπου μετείχε ο Παναγιώτης Γκιώνης μένοντας στη φάση των γκρουπ (θέσεις 9-12 του τουρνουά).

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γερμανός Ντιμίτρι Οβτσάροφ. Το κατάφερε για 3η χρονιά στη σειρά και πέτυχε ρεκόρ! Στον ετήσιο θεσμό, που άρχισε το 1971 και μέχρι πριν από λίγα χρόνια είχε τη μορφή του Τοπ 12, κανένας άλλος αθλητής στην ιστορία δεν έχει πετύχει κάτι ανάλογο! Τον τίτλο είχε κατακτήσει και το 2012. Ο Οβτσάροφ ήταν και νούμερο 1 των αγώνων, πάντως συνάντησε μεγάλες δυσκολίες μέχρι να φτάσει στο χρυσό μετάλλιο. Στα ημιτελικά έκαμψε με 4-3 σετ τον πολιτογραφημένο Ουκρανό Κου Λέι (κι ενώ δέχτηκε την ισοφάριση από 3-0 σετ μπροστά) και στον τελικό τον εξαιρετικό Ρώσο Αλεξάντερ Σιμπάεφ με 4-2 (11-8, 12-14, 11-5, 11-13, 11-8, 11-8).

Το συγκεκριμένο τουρνουά έχει και ματς για τις θέσεις 3-4. Εκεί επικράτησε ο Γάλλος Σιμόν Γκοζί με νίκη 4-0 επί του Κου. Την πρώτη 6άδα, που πιθανότατα χαρίζει δικαίωμα συμμετοχής στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2017, συμπλήρωσαν ο Γερμανός Τίμο Μπολ και ο Κροάτης Αντρέι Γκάσινα.

Στις γυναίκες αναδείχτηκε νικήτρια η κινεζικής καταγωγής Λι Τζίε, που αγωνίζεται με τα χρώματα της Ολλανδίας. Η αθλήτρια με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού, που θαύμασαν και οι Έλληνες φίλαθλοι πριν από λίγο καιρό στην Αθήνα, νίκησε στον τελικό τη Γερμανίδα Πετρίσα Σόλια με 4-1 σετ (11-7, 7-11, 11-3, 11-6, 11-0). Ήταν η πρώτη φορά στην καριέρα της, που έφτασε σε αυτή τη διάκριση. Μία άλλη αθλήτρια από τη Γερμανία, η Σαμπίν Γουίντερ, τερμάτισε 3η επικρατώντας στον «μικρό» τελικό της Αυστριακής Λιου Τζια με 4-3. Την 5η θέση πήρε η Ουγγαρέζα Τζορτζίνα Πότα και την 6η η Ρουμάνα Μπερναντέτ Ζοκς.

Στο Σότσι της Ρωσίας έγινε το 1ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αθλητών και αθλητριών έως 21 ετών. Από ελληνικής πλευράς αγωνίστηκαν ο Γιάννης Σγουρόπουλος και η Ιωάννα Γερασιμάτου. Ο Σγουρόπουλος προχώρησε στις θέσεις 9-16 του απλού και του διπλού, ενώ η Γερασιμάτου αποκλείστηκε στα γκρουπ της 1ης φάσης του απλού και τον 1ο γύρο του διπλού. Ο Δημοσθένης Μεσσήνης εξάλλου, ήταν  διευθυντής αθλήματος.

Στο απλό Νέων ανδρών αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης ο Κροάτης Τόμισλαβ Πουκάρ. Στον τελικό αντιμετώπισε τον πολιτογραφημένο Γερμανό Κιου Ντανγκ και τον ξεπέρασε με 4-1 σετ (11-6, 11-2, 9-11, 14-12, 11-9). Να θυμίσουμε ότι από τον Ντανγκ είχε χάσει οριακά με 4-3 σετ ο Σγουρόπουλος στο 2ο στάδιο της διοργάνωσης…Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν δύο Σλοβένοι ο Ντάρκο Γιόργκιτς και ο Ντένις Κοζούλ.

Γερμανική υπόθεση ήταν ο τελικός του απλού Νέων γυναικών. Η Σαντάλ Μαντζ έκαμψε τη Βαν Γιουάν με 4-2 σετ και πήρε το χρυσό μετάλλιο (8-11, 11-9, 5-11, 12-10, 11-6, 11-7). Στην 3η θέση βρέθηκαν η Ρωσίδα Μαρία Ταϊλάκοβα και η Βελγίδα Λίζα Λουνγκ.
Στο διπλό αθλητών Under 21 κατέκτησαν την πρωτιά ο Άντερς Λιντ και ο Αλεξάντερ Βαλούς από τη Δανία και τη Σλοβακία αντίστοιχα. Στον τελικό κυριάρχησαν επί των Τόμισλαβ Πουκάρ/Γιάνος Μπένκε Μαγιόρος από την Κροατία και την Ουγγαρία αντίστοιχα με 3-0 σετ (11-8, 11-5, 11-6). Στην 3η θέση έφτασαν οι Σουηδοί Άντον Σέλμπεργκ/Σίμον Μπέργκλουντ και οι Ούγγροι Άνταμ Ζούντι/Νάντορ Εζέκι.
Στο διπλό Νέων γυναικών πήραν τον ευρωπαϊκό τίτλο οι Λίζα Λουνγκ/Ελίν Λουέν από το Βέλγιο. Στον τελικό κατέβαλλαν με 3-1 σετ τις Ρουμάνες Αντίνια Ντιάκονου/Αντρέα Ντραγκομάν, οι οποίες αναδείχτηκαν πρωταθλήτριες κόσμου τον Δεκέμβριο στο διπλό νεανίδων. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ζντένα Μπλάσκοβα/Εκατερίνα Γκούσεβα (από τις Η.Π.Α. και την Τσεχία αντίστοιχα) και οι  Άννα Πατσέγεβα/Αλίνα Νικισάνκα από τη Λευκορωσία.