Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ανεβάζει στροφές η Στεφανίδη με 4,81 μ. στο Παρίσι, σταθερά η Κυριακοπούλου με 4,61 μ.

Ημερομηνία:  08 Φεβρουαρίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Η Κατερίνα Στεφανίδη χρειάστηκε μόλις δύο αγώνες για να "ζεσταθεί" και να βρει τον δρόμο για άλματα πάνω από τα 4,80 μέτρα.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2017 στο Λονδίνο ήταν νικήτρια στο μίτινγκ του Παρισιού με 4,81 μ., επίδοση που αποτελεί φετινό της ρεκόρ και την φέρνει στην τρίτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης μαζί με την Τζεν Σουρ.

Η Στεφανίδη ξεκίνησε τον αγώνα της με έγκυρο άλμα στα 4,61 μ., συνέχισε με τον ίδιο τρόπο στα 4,71 μ. και πέρασε με την δεύτερη τα 4,81 μέτρα. Η έμπειρη αθλήρια επέλεξε στη συνέχεια να δει τον πήχη στα 4,91μ., προκειμένου να πετύχει πανελλήνιο ρεκόρ και την κορυφαία επίδοση στον κόσμο. Οι προσπάθειες της δεν ήταν όσο καλές θα ήθελε, ωστόσο έδειξε πως αυτά τα ύψη δεν θα αργήσουν να έρθουν στη σεζόν. Παράλληλα έδειξε πως και φέτος θα είναι η μεγάλη πρωταγωνίστρια στο αγώνισμα.

Η ολυμπιονίκης του Ριο είχε κάνει τον πρώτο της αγώνα στη σεζόν στη Νέα Υόρκη, όπου ήταν νικήτρια με 4,71 μέτρα.

Το επί κοντώ ήταν ελληνική υπόθεση, αφού δεύτερη πίσω από την Στεφανίδη, ήταν η Νικόλ Κυριακοπούλου. Η τρίτη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου πραγματοποίησε τον δεύτερο αγώνα της στη σεζόν, μετά την πολύμηνη απουσίας της, λόγω της γέννησης της κόρης της. Η Κυριακπούλου ξεπέρασε τα 4,61 μ. και βελτίωσε κατά ένα εκατοστό το φετινό της ρεκόρ. Η Κυριακοπούλου δείχνει πως είναι σε θέση να ανέβει υψηλότερα, ωστόσο χρειάζεται χρόνο να βρει τον αγωνιστικό της ρυθμό. Οι δύο σπουδαίες αθλήτριες θα έχουν την ευκαιρία να τα...πούνε και πάλι, αυτή τη φορά στον αγωνιστικό χώρο του Ρουέν, το Σάββατο (10/1).

Το αγώνισμα του μήκους ήταν ένα από τα συναρπαστικότερα της φετινής διοργάνωσης στο Παρίσι, όχι μόνο γιατί σημειώθηκαν καλές επιδόσεις, αλλά γιατί οι διοργανωτές επέλεξαν να...βάλουν δύσκολα στους αθλητές και να ορίσουν δικούς τους κανόνες.

Οι αθλητές μπήκαν σε διαδικασία προκριματικού, ημιτελικού και τελικού.  Στον πρώτο γύρο όλοι έκαναν  τρεις προσπάθειες και τέσσερις καλύτεροι πέρασαν στον ημιτελικό. Ανάμεσα σε αυτούς και ο Μίλτος Τεντόγλου, που με 7,89 μ. ήταν δεύτερος. Στον ημιτελικό ο πρώτος αντιμετώπισε τον τέταρτο και ο δεύτερος τον τρίτο με δικαίωμα μίας μόνο προσπάθειας. Ο Έλληνας αθλητής αγωνίστηκε με τον Γιαν Μπερτράντ, ήταν άκυρος κι έτσι την πρόκριση στον τελικό πήρε ο Γάλλος. Στον μικρό τελικό Τεντόγλου και Οτερλινγκ έκαναν από δύο προσπάθειες με τον αθλητή μας να σημειώνει 7,87 μ. - και άκυρο - και να καταλαμβάνει την τρίτη θέση στον αγώνα. Νικητής με 8,32 μ. ήταν ο σπουδαίος Λούβο Μανιόνγκα. Ο Τεντόγλου θα κάνει τον επόμενο αγώνα του το Σάββατο στο Λίντζ της Αυστρίας με στόχο να κυνηγήσει το φετινό του 7,93 μέτρα.