Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού:Άτυχη η Μπελιμπασάκη, έκτη η Παπαχρήστου, ένατος ο Τεντόγλου

Ημερομηνία:  03 Μαρτίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Οι ακυρώσεις στα 400 μ. σε Άνδρες και γυναίκες ήταν ένας από τους πονοκεφάλους της δεύτερης ημέρας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Ανάμεσα σε αυτούς που πέρασαν απότομα από την χαρά στη λύπη ήταν και η Μαρία Μπελιμπασάκη.

Η πρωταθλήτρια μας έκανε φοβερή κούρσα και όπως και στον προκριματικό έτσι και στον ημιτελικό τερμάτισε δεύτερη πίσω από την Οκόλο με 52.17.

Δυστυχώς λίγο αργότερα η αθλήτρια μας ακυρώθηκε, γιατί πάτησε - ελάχιστα - την εσωτερική γραμμή του διαδρόμου της και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα πολύ καλό πλασάρισμα στον αυριανό τελικό των 400 μέτρων.  Η Μπελιμπασάκη παρά το γεγονός ότι δεν είχε την ανάλογη εμπειρία από κούρσες αυτού του επιπέδου έδειξε πως διαθέτει μπόλικο μέλλον και πως το καλοκαίρι θα έχει την δυνατότητα να κάνει σπουδαία πράγματα.

Εκτός τελικού επίσης λόγω ακύρωσης έμειναν δύο φαβορί ακόμη και για μετάλλιο, η Τζαμαϊκανή Στεφ Μακφέρσον και η Ελβετίδα Λι Σπρούνγκερ. Η ελληνική πλευρά έκανε ένσταση, η οποία απορρίφθηκε. Την κορυφαία επίδοση του ημιτελικού σημείωσε η Σακίμα Γουίμπλει με 51.34 και ακολούθησε η επίσης Αμερικανίδα Κόρτνει Οκόλο με 51.79.

"Οργισμένη η ελληνίδα αθλήτρια με τον αποκλεισμό από τον τελικό, ανέβασε και φωτογραφία στο Facebook, δείχνοντας να πατά ελάχιστα τη γραμμή

Απογοήτευση, οργή και αγανάκτηση είναι τα συναισθήματα για την Μαρία Μπελιμπασάκη αλλά και την ελληνική αποστολή στο Μπέρμιγχαμ, για τον αποκλεισμό της ελληνίδας αθλήτριας και ενώ είχε προκριθεί στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Η Μπελιμπασάκη μάλιστα ανέβασε μία φωτογραφία στο διαδίκτυο, όπου φαίνεται να πατά ελάχιστα την εσωτερική γραμμή, κι όμως οι Βρετανοί κριτές την ακύρωσαν γι’ αυτό το λόγο (παραβίαση διαδρόμου). Μάλιστα, σχολίασε και στη φωτογραφία τα εξής: «Αν αυτό το θεωρούν οι Άγγλοι άκυρο ε τότε τι να πω!! Ντροπή τους. Δεν έχω να πω τίποτα άλλο».

Επίσης η ελληνίδα αθλήτρια, σε άλλη ανάρτησή της στην προσωπική της σελίδα ανέφερε τα εξής: "Λυπάμαι πραγματικά για το κόπο που έχω κάνει να τρέξω φέτος τόσο καλά 400. Πρώτη φορά στη ζωή μου μετά από τόσα χρόνια μπήκα τελικό που παλεύω μόνη μου να τα καταφέρω και μου στερούν την χαρά λες και μπήκα σε άλλο διάδρομο ή ενόχλησα κανένα. Είναι απαράδεκτοι. Λυπάμαι. Ας βάλουν την τζαμαϊκανή να τρέξει τελικό στη θέση μου π είναι καλύτερη. Δε θέλω να πω κάτι άλλο". (πηγή neakriti.gr)

Έκτη θέση για Παπαχρήστου

Παρούσα σε έναν ακόμη τελικό μεγάλης διοργάνωσης ήταν η Βούλα Παπαχρήστου, που μπορεί αυτή τη φορά να μην κατέκτησε μετάλλιο, ωστόσο με 14,05 μ. ήταν έκτη στο 17ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού.

Η έμπειρη αθλήτρια είχε καλά άλματα, ωστόσο το γεγονός ότι πατούσε αρκετά πίσω στην βαλβίδα δεν της επέτρεψε να γράψει μια επίδοση πάνω από τα 14,20 μέτρα.

Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι είχε ένα ακόμη άλμα πάνω από τα 14,00 μ., το τρίτο της, που μετρήθηκε στα 14,01 μέτρα. Πλέον η Παπαχρήστου στρέφει την προσοχή της στον ανοιχτό και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου.

Υψηλού επιπέδου ήταν τελικά ο τελικός του τριπλούν. Η Κίμπερλι Γουίλιαμς πήγε να κάνει την μεγάλη έκπληξη και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο, όμως, όπως φαίνεται υπολόγιζε χωρίς την Γιουλιμάρ Ρόχας. Η αθλήτρια από την Βενεζουέλα, μπορεί να ταξίδεψε στο Μπέρμιγχαμ έχοντας κάνει τον τελευταίο της αγώνα τον περασμένο Αύγουστο στο Λονδίνο, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να πετύχει το στόχο της. Η έμπειρη αθλήτρια χρειάστηκε τέσσερα άλματα για να ζεσταθεί και στο πέντε προσγειώθηκε στα 14,63 μ. και έκοψε τη φόρα στην αθλήτρια από την Τζαμάικα. Η Γουίλιαμς, που  εδώ και πολλά χρόνια είναι σταθερά στους τελικούς των μεγάλων διοργανώσεων πέτυχε 14,48 μ. και έκανε δύο τα μετάλλια της στη διοργάνωση, αφού ήταν τρίτη το 2014 στο Σόποτ. Η Ρόχας υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο του Πόρτλαντ και πλέον όπως και οι Χάνσεν και Λεμπέντεβα έχει δύο χρυσά στην κατοχή της.

Πολλές ήταν οι αλλαγές στις πρώτες θέσεις, με το χάλκινο μετάλλιο να καταλήγει τελικά στην Ανα Πελετέιρο (Ισπανία), που με 14,40 μ. πέτυχε ατομικό ρεκόρ. Ατομικό ρεκόρ σημείωσε και η τέταρτη του αγώνα Αντρέα Παντουρόιου, που για αρκετή ώρα φλέρταρε με το μετάλλιο, ενώ η κορυφαία - μέχρι πριν την έναρξη του αγώνα - φέτος στον κόσμο Κιτουλαχ Ορτζι έμεινε πέμπτη με 14,31 μέτρα.

Ένατος ο Τεντόγλου

Ο φοβερός 20χρονος Γιουάν Ετσεβαρία ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στον τελικό του μήκους. Ο αθλητής από την Κούβα ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν, αφού με 8,46 μ. στην τελευταία του προσπάθεια στον σημερινό τελικό κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και πέτυχε την κορυφαία επίδοση στον κόσμο.

Ο νεαρός κατέκτησε το πρώτου του μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση και κατ΄επέκταση σημείωσε την μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας του,. Ο Ετσεβαρία το 2016 ήταν 5ος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Μπίντγκοζ, η μεγαλύτερη μέχρι σήμερα επιτυχία του. Ο μεγάλος σταρ του αγωνίσματος Λούβο Μανιόνγκα, αφού χρειάστηκε τρίτο άλμα για να "γράψει" επίδοση, έμεινε δεύτερος με το επίσης εντυπωσιακό 8,44 μ., που είναι ρεκόρ Αφρικής και ατομικό του ρεκόρ στον κλειστό στίβο. Ο Μανιόνγκα είχε ένα ακόμη έγκυρο άλμα του, το τρίτο, στα 8,33 μέτρα, το άλμα που στην ουσία άφησε εκτός οχτάδας τον Μίλτο Τεντόγλου.

Ο Ελληνας αθλητής μετά τις δύο πρώτες άκυρες προσπάθειες "προσγειώθηκε" στα 7,82 μ. και βρέθηκε για αρκετή ώρα στην όγδοη θέση, από την οποία έπεσε με το που εκτέλεσε το τρίτο του άλμα, ο Νοτιοαφρικανός, με τον οποίο ολοκληρωνόταν οι τρίτες προσπάθειες. Ο Τεντόγλου κατέλαβε την ένατη θέση με μια επίδοση ανάλογη των φετινών του επιδόσεων. Ο άλτης του Γιόωργου Πομάσκι σίγουρα θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο σημερινό αγώνα, σε κάθε περίπτωση όμως, έχει τη δυνατότητα στο μέλλον να κυνηγήσει καλύτερα πλασαρίσματα. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον νικητή της προηγούμενης διοργάνωσης, Μάρτζιους Ντέντι, που σημείωσε 8,42 μ. στο πέμπτο του άλμα και πέτυχε ατομικό ρεκόρ.