Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού: Πέμπτος στον κόσμο ο Καραλής με 5,80 μ.

Ημερομηνία:  05 Μαρτίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Τον καλύτερο αγώνα της ζωής του, στη σημαντικότερη διοργάνωση της σεζόν πραγματοποίησε σήμερα ο Εμμανουήλ Καραλής στην τέταρτη και τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Μπέρμιγχαμ.

Έφηβος αθλητής του επί κοντώ δεν είχε κανένα πρόβλημα να ξεπεράσει τον εαυτό του και να σταθεί με αξιώσει δίπλα σε σπουδαίους αθλητές του αγωνίσματος. Ο άλτης του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου κατέλαβε την πέμπτη θέση στον αγώνα με 5,80 μ., επίδοση που μεταξύ άλλων αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ Κ20 σε ανοιχτό και κλειστό στίβο. Ο Καραλής ξεκίνησε τον αγώνα του με άκυρο άλμα στα 5,45 μ. και συνέχεια ξεπέρασε με την πρώτη τα 5,60μ., με την δεύτερη τα 5,70 μ. και με την πρώτη τα 5,80 μ., για να εξασφαλίσει στην ουσία θέση στην πρώτη εξάδα. Ο έφηβος αθλητής στη συνέχεια έκανε ένα άκυρο άλμα στα 5,85 μ. κι έπειτα επέλεξε να συνεχίσει στα 5,90 μ., προκειμένου να διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο των νικητών, ύψος που αν ξεπερνούσε θα ήταν πανελλήνιο ρεκόρ Ανδρών και Παγκόσμιο Κ20. Ο αθλητής έδειξε πως σύντομα θα περάσει και αυτά τα ύψη, αφού οι προσπάθειες του ήταν πολύ καλές. Ο Καραλής με τη σημερινή του παρουσία έδειξε πως είναι αθλητής αγώνων και πως παρά το νεαρό της ηλικίας του, μπορεί να λειτουργήσει ώριμα και αποτελεσματικά.  Το προηγούμενο ρεκόρ Κ20 ήταν 5,78 μ. από τις 11 Φεβρουαρίου του 2017 και ανήκε στον ίδιο.

Την έβδομη θέση στον ίδιο αγώνα κατέκτησε ο Κώστας Φιλιππίδης, που για μία ακόμη φορά έδωσε το παρών σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης. Ο αθλητής μας είχε καλύτερη προσπάθεια στα 5,70 μ. και στη συνέχεια έκανε ένα άκυρο άλμα στα 5,80 μ. και δύο στα 5,85 μέτρα. Ο Φιλιππίδης είναι ένας από τους κορυφαίους αθλητές του αγωνίσματος παγκοσμίως και ο πρωταθλητής του 2014 στο Σόποτ κι ένας από εκείνους που το καλοκαίρι θα διεκδικήσουν τη διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου.

Όπως και πριν δύο χρόνια στο Πόρτλαντ έτσι και σήμερα στο Μπέρμιγχαμ στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν οι ίδιο αθλητές. Οι Ρενό Λαβιλενί, Σάμ Κέντρικς και Πιοτρ Λίσεκ κυριαρχούν τα τελευταία χρόνια  και μονοπωλούν το βάθρο. Ο Λαβιλενί ήταν νικητής με 5,90 μ. και πλέον έχει τρεις νίκες στη διοργάνωση, αφού ήταν πρώτος τόσο το 2012, όσο και το 2016.  Ο Σάμ Κέντρικς πέρασε τα 5,85 μ. και στη συνέχεια τα βρήκε σκούρα στα 5,90 μ. και 5,95 μ., όπου έκανε από δύο και μία προσπάθειες αντίστοιχα, ενώ στην τρίτη ο Λίσεκ με την ίδια προσπάθεια. Ο Αυστραλός Μάρσαλ ήταν τέταρτος με 5,80 μ., όμως, με λιγότερα χαμένα άλματα σε σχέση με τον Καραλή.