Εντυπωσιακός ο Γιάννης Γρανιτσιώτης στο Μαρόκο με 10.44 και νέο ατομικό ρεκόρ, όριο και μετάλλιο για τη Σπύρου (vid)

Ημερομηνία:  05 Μαϊος 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Ο Γιάννης Γρανιτσίωτης ήταν ένα από τα πρόσωπα της πρώτης ημέρας των αγωνισμάτων στίβου στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα στο Μαρακές.

Ο νεαρός πρωταθλητής των 100 μ. πέτυχε δύο φορές ατομικό ρεκόρ στη διάρκεια της ημέρας με 10.48 (-0,3) και 10.44 (-0,4) και έδειξε για μια ακόμη φορά πως διαθέτει φοβερό ταλέντο και την ικανότητα να φτάσει ψηλά. Το πρόγραμμα των αγώνων αρχικά περιλάμβανε μόνο έναν γύρο κι έπειτα τον τελικό, ωστόσο οι διοργανωτές αποφάσισαν τελευταία στιγμή να βάλουν τους αθλητές να τρέξουν και ημιτελικό και να μεταθέσουν τον τελικό στην αυριανή ημέρα.

Εκεί ο 16χρονος αθλητής θα τρέξει με στόχο να ξεπεράσει ακόμη μία φορά τον εαυτό του και να φτάσει όσο το δυνατόν  ψηλότερα στην κατάταξη. Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε στα 3.000 μ. η Βασιλεία Σπύρου, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 9.45.51 και έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, που θα γίνει στο Γκιορ. Η νεαρή παράλληλα βελτίωσε και το ατομικό της ρεκόρ.

Την πέμπτη θέση στον τελικό του ακοντισμού κατέλαβε ο Γεράσιμος Καλογεράκης με 62,65 μ., ενώ έκτος τερμάτισε στα 3.000 μ. ο Νέστορας Κολιός με 8.54.20. Στον τελικό της σφαιροβολίας αγωνίστηκε η Ειρήνη Μπαρμπάκου, που ήταν όγδοη με 13,37 μ., επίδοση που σημείωσε στην δεύτερη προσπάθεια της.
Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε στα 100 μ. και η Μαρκέλα Παπανδρέου που σημείωσε στον ημιτελικό 12.33 (1,4) και πέρασε στον τελικό. Την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος του, πήρε και ο Αποστόλης Κούτουλας με 6,35 μ. στον προκριματικό του μήκους, όπως και η Ελλη - Ευτυχία Δεληγιάννη, που προκρίθηκε στον τελικό των 400 μ. με την όγδοη επίδοση. Στα προκριματικά των 400 μ. ο Μάριος Χασκής ήταν 14ος στη συνολική κατάταξη με 51.73.