Δύο μετάλλια για την ελληνική ομάδα με τους Μπανιώτη και Πεσιρίδου

Ημερομηνία:  30 Ιουνίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Με δύο μετάλλια ολοκλήρωσε την παρουσία της στην τρίτη ημέρα των Μεσογειακών Αγώνων η ελληνική αποστολή. Ο Κώστας Μπανιώτης και η Ελισάβετ Πεσιρίδου ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών, χάρη στις εμφανίσεις τους σε ύψος και 100 μ. εμπόδια, αντίστοιχα.

Ο Μπανιώτης ήταν δεύτερος στο ύψος με καλύτερο άλμα στα 2,23 μ., ενώ στη συνέχεια άφησε το 2,26 μ., προκειμένου να δοκιμάσει στα 2,28 μ., ύψος που αποτελεί και όριο για το Βερολίνο. Ο Μπανιώτης παρέμεινε στο βάθρο της διοργάνωσης, δεδομένο του ότι πριν πέντε χρόνια στην Μερσίνα ήταν νικητής. Την πρώτη θέση στο αγώνισμα κατέλαβε ο Σύριος Εντίν Γκαζάλ με 2,28 μ., ενώ πίσω από τον Έλληνα ήταν ο Ιταλός Μάρκο Φασινότι, επίσης με 2,23 μέτρα. Ο Κύπριος Βασίλης Κωνσταντίνου ήταν τέταρτος με 2,20 μέτρα.

Το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση κατέκτησε η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που τερμάτισε δεύτερη στα 100 μ. εμπ. με 13.30. Η 26χρονη "έπεσε" στον τερματισμό μαζί με την Ιταλίδα Λουμινόσα Μπογκλιόλο και στο αρχικό αποτέλεσμα οι διοργανωτές έδιναν την Πεσιρίδου τρίτη και την Ελληνίδα δεύτερη, ωστόσο στη συνέχεια ανακοίνωσαν και τις δύο αθλήτριες στη δεύτερη θέση. Η αθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου έκανε μία κοιλιά στα μισά της κούρσας, η οποία ενδεχομένως να της στέρησε μια καλύτερη επίδοση. Νικήτρια ήταν η Αντρέα Ιβάντσεβιτς από την Κροατία με 13.19.

Ο Παναγιώτης Τριβυζάς ήταν έκτος στα 200 μ. με 21.06, σε μια κούρσα όπου ο νικητής, Ραμίλ Γκουλίγεβ (Τουρκία) τερμάτισε σε 20.15 και έδειξε έτοιμος ενόψει του Βερολίνου. Ο Ιταλός Ντεσαλού ακολούθησε αρκετά πίσω με 20.77 και ο Γάλλος Ζεζέ στην τρίτη θέση με 20.78.Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Γρηγορία Κεραμιδά ήταν 8η με 23.90.

Στην έβδομη θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα του στη δισκοβολία ο Γιώργος Τρέμος με 57,84 μ., ενώ νικητής ήταν ο Κύπριος Απόστολος Παρέλης με 62,98 μέτρα.
Την ένατη θέση στο τριπλούν κατέλαβε η Χριστίνα Αλβερτσιάν με 12,69 μ., ενώ στη 12η θέση τερμάτισε ο Δημητράκης στα 1.500 μ. με 3.51.12. Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου έτρεξε στον τελικό των 800 μ., όπου ήταν όγδοη με 2.12.72. Καλή παρουσία πραγματοποίησε η Αναστασία Καρακατσάνη, που ήταν έβδομη στα 5.000 μ. με 16.57.87.