Τάμπερε 2018: Σάρωσε ο Μέρλος...χρυσό μετάλλιο στο ύψος

Ημερομηνία:  14 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Το χρυσό μετάλλιο στο ύψος κατέκτησε σήμερα ο Αντώνης Μέρλος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Τάμπερε.

Ο αθλητής μας έκανε καταπληκτικό αγώνα και παρά το γεγονός ότι στη διάρκεια της χρονιάς αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, κατάφερε να πετύχει δύο φορές ατομικό ρεκόρ και με 2,23 μ. να μοιραστεί το χρυσό μετάλλιο με τον Μεξικανό Ρόμπερτ Βίλχες.

Ο Μέρλος, ξεκίνησε τον αγώνα του στα 2,07 μ. με έγκυρο άλμα, ξεπέρασε με την δεύτερη τα 2,12 μ. και με την πρώτη τα 2,16 μ., 2,19 μ., 2,21 μ. και 2,23 μ. και άφησε στην ιστορία το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 2,20 μ., από το 2017.

Ο αθλητής τον χειμώνα ταξίδεψε στις ΗΠΑ για να ξεκινήσει τις σπουδαίες του στη Τζόρτζια, παρά τις δυσκολίες προσαρμογής στο νέο περιβάλλον, αλλά και τον τραυματισμό που τον είχε ταλαιπωρήσει από την περσινή χρονιά, κατάφερε να βρει το δρόμο του και φτάσει έως το χρυσό μετάλλιο στο κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας του. Μέρλος και Βίλχες συμφώνησαν να μην κάνουν αγώνα μπαράζ και να ανέβουν παρέα στο βάθρο των νικητών. Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν οι Μπλέικ (ΗΠΑ) και Πόλ (Ν. Αφρική) με 2,23 μέτρα.

Η Ελλάδα κατέκτησε το δεύτερο της μετάλλιο στη διοργάνωση και το 12ο της στο σύνολο. Η χώρα μας κατακτά χρυσό μετάλλιο ύστερα από 10 χρόνια και τη νίκη του Περικλή Ιακωβάκη στο Ανσι. Μετάλλιο στο ύψος σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατέκτησε το 1988, ο Λάμπρος Παπακώστας, ο οποίος ήταν δεύτερος.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ολοκληρώνεται την Κυριακή με τη συμμετοχή του Νίκου Σάκη στον τελικό των 3.000 μ. στιπλ. Ο αθλητής μας έχει ήδη πετύχει στην διοργάνωση, αφού στον προκριματικό πέτυχε 8.59.58 και προκρίθηκε στον τελικό εκεί όπου θα έχει την ευκαιρία να ζήσει μια ακόμη σπουδαία εμπειρία. Ο αγώνας θα γίνει στις 13.45.