5.71μ. στη Ζυρίχη ο Φιλιππίδης και τώρα Βρυξέλες

Ημερομηνία:  29 Αυγούστου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Ένα καλό τεστ πριν τη συμμετοχή του στον τελικό του Diamond League στις Βρυξέλες (Παρασκευή 31/8) έκανε σήμερα στη Ζυρίχη ο Κώστας Φιλιππίδης.

Ο πρωταθλητής μας πήρε την 7η θέση ξεπερνώντας τα 5.71μ.  ενώ είχε περάσει προηγουμένως τα 5.56μ. επίσης με την πρώτη προσπάθεια. Στη συνέχεια ο πήχης ανέβηκε στα 5.81μ. ύψος το οποίο δεν κατάφερε να ξεπεράσει.

Στον αγώνα της Ζυρίχης νικητής αναδείχτηκε ο Τιμούρ Μοργκούνοφ (Ρώσος που αγωνίζεται με την άδεια της IAAF) ο οποίος ξεπέρασε τα 5.91μ. με την τρίτη προσπάθεια. Στο ύψος αυτό απέτυχαν και οι Μπαρμπέρ που πήρε την δεύτερη θέση με 5.86 και ο Μάρσαλ με το ίδιο ύψος στην τρίτη θέση.

Η συνέχεια για τους κορυφαίους επικοντιστές είναι στις Βρυξέλες δύο ημέρες αργότερα όπου θα διεξαχθεί ο τελικος του DiamondLeague.

Στον μεθαυριανό τελικό εκτός από τους αθλητές που συμμετείχαν σήμερα, θα συμμετάσχει και ο θριαμβευτής του αγωνίσματος στους Πανευρωπαϊκούς του Βερολίνου, το παιδί θαύμα Αρμαντ Ντουμπλάντις που κέρδισε το χρυσό με πτήση στα 6.05μ. σημειώνοντας παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων στον οποίο ιπποτικά υποκλίθηκαν οι σταρ του αγωνίσματος.