"Χάλκινη" η Τελτσίδου στο Ισραήλ

Ημερομηνία:  14 Νοεμβρίου 2016 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Τζούντο

Αποτελεί το παρόν αλλά και το μέλλον του ελληνικού γυναικείου τζούντο και το αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία. Η Ελισάβετ Τελτσίδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -70 κιλών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U23 που φιλοξενείται στο Τελ Αβίβ του Ισραήλ.

Η τζουντόκα του ΕΟΣ Αχαρνών, η οποία την επόμενη εβδομάδα θα συμμετέχει και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα πραγματοποιηθεί στο κλειστό της Ζωφριάς, ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητριών, με απολογισμό τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες.

Η Τελτσίδου, δύο χρόνια μετά τα χάλκινα μετάλλια στο Ευρωπαϊκό U21 & U23 και ένα χρόνο μετά το ασημένιο στο Ευρωπαϊκό U21, έφτασε στα ημιτελικά με τρεις «καθαρές» νίκες.

Στη φάση των 32 νίκησε με Ippon την Ούρσουλα Χόφμαν από την Πολωνία, στους 16 νίκησε με Waza-ari την Λία Πέσελ από την Γερμανία, ενώ στα προημιτελικά νίκησε με Ippon την Λορένα Ποντελέντζκι από την Ρουμανία. Στον αγώνα για την είσοδό της στον τελικό ηττήθηκε από την Σαμπίνα Γκέρτσακ (Ουγγαρία) για να επανέλθει στις νίκες, στον τελικό των ρεπεσάζ με Ippon επί της Εμιλι Σουκ από την Δανία.