Νίκη με 10-7 επί της Κροατίας και πρώτη θέση για τους Νέους Άνδρες

Ημερομηνία:  22 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Υδατοσφαίριση

Την πρώτη θέση στο τουρνουά υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ19), που πραγματοποιήθηκε στο Βαράζντιν της Κροατίας, κατέλαβε η Εθνική μας ομάδα, η οποία πήρε την τέταρτη νίκη της με 10-7 επί των διοργανωτών και πέτυχε το απόλυτο.

Το συγκρότημα του Τεό Λοράντου έδειξε, έστω και σε ένα τουρνουά προετοιμασίας, πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και έχει τη δυνατότητα να κερδίσει οποιονδήποτε αντίπαλο. Πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου, ο οποίος σήμερα πέτυχε ακόμη τρία τέρματα.

Για ένα ακόμη παιχνίδι, η Ελλάδα μπήκε στην πισίνα καλύτερα από τον αντίπαλό της και προηγήθηκε με 4-1 στο ημίχρονο. Η διαφορά διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο στην τρίτη περίοδο, με το σκορ να φτάνει στο 10-4, ενώ οι Κροάτες απλώς μείωσαν στο τελικό 10-7 στο φινάλε.

ΕΛΛΑΔΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ 10-7

Οκτάλεπτα: 2-0, 2-1, 6-3, 0-3

Ελλάδα: Παπαναστασίου 3, Κάκαρης 3, Γκιουβέτσης 1, Ρομπόπουλος 1, Χαλυβόπουλος Α. 1, Δήμου 1