Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Στον Ολυμπιακό ο πρώτος τίτλος της σεζόν

Ημερομηνία:  11 Οκτωβρίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Υδατοσφαίριση

Ο Ολυμπιακός είναι ο νικητής του φετινού Σούπερ Καπ της υδατοσφαίρισης Aνδρών, που διεξήχθη στο κολυμβητήριο “Αντώνης Δημητρόπουλος” της Γλυφάδας. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επικράτησε του ΑΝΟ Γλυφάδας με 11-4, κατακτώντας τον 3ο του τίτλο στον θεσμό, που αναβίωσε έπειτα από 20 χρόνια.

Oι ερυθρόλευκοι του Θοδωρή Βλάχου είχαν την ευκαιρία, σε ένα παιχνίδι γιορτή για το άθλημα, και μπροστά σε κατάμεστες εξέδρες, να κατακτήσουν τον πρώτο τίτλο της σεζόν και έδειξαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν το τρόπαιο να χαθεί. Με ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα και κυρίως με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, οι νταμπλούχοι Ελλάδας και πρωταθλητές Ευρώπης δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον ΑΝΟΓ.

Ο Ολυμπιακός έκανε μια δυνατή αρχή και προηγήθηκε με 4-0 με τους Γούνα και Μουρίκη να σκοράρουν από δύο φορές. Ο Παπασηφάκης μείωσε για τη Γλυφάδα στο τέλος της πρώτης περιόδου και στην αρχή του δεύτερου οκτάλεπτου ο Παπανικολάου έκανε το 2-4. Οι ερυθρόλευκοι δεν άφησαν τους Γλυφαδιώτες να  μειώσουν περισσσότερο και ο Σκουμπάκης πήγε ξανά τη διαφορά στα 3 γκολ, λίγο αργότερα ο Φωτόπουλος μείωσε για τη Γλυφάδα για το 3-5 το πρώτο ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, άργησε να σκοράρει (2.18), αλλά ανέβασε την απόδοσή του και… ξέφυγε στο σκορ. Ο Μυλωνάκης, ο Φουντούλης και ο Νικολαΐδης διαμόρφωσαν το 3-8 μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά. Το 4-8 της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε από το γκολ του Γιαννόπουλου. Ακολούθησαν τα γκολ των Νικολαΐδη, Γούνα και Μουρίκη στην τέταρτη περίοδο για να ολοκληρωθεί το έργο της κατάκτησης του πρώτου φετινού τροπαίου.

Την απονομή του τροπαίου στους ερυθρόλευκους έκανε ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Δημήτρης Διαθεσόπουλος.

Πριν από το ξεκίνημα του αγώνα βραβεύτηκε από τον ΑΝΟ Γλυφάδας ο Ολυμπιακός, στο πρόσωπο του αρχηγού και τερμάτοφύλακά του Γιόζιπ Πάβιτς, για την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο ημίχρονο βραβεύθηκε ο παλιός παίκτης και νυν χορηγός του ΑΝΟΓ Κρις Χάμπερτ.  Στο κολυμβητήριο βρέθηκαν, εξάλλου, οι παίκτες της Φερεντβάρος, που είχαν παίξει νωρίτερα κόντρα στον ΝΟ Βουλιαγμένης για το Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά και παράγοντες της LEN, ανάμεσά τους και ο Τζιάννι Λότζι.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 4-11

Οκτάλεπτα:1-4, 2-1, 1-3, 0-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Kyle, Περόπουλος, Κουτσιαλής, Λεμπέσης, Φωτόπουλος 1, Γιαννόπουλος 1, Αλβέρτης, Χατζηγούλας, Παπασηφάκης 1, Παπανικολάου 1, Παπούκας, Σαλτέρης, Γαλάνης, Χαλυβόπουλος Ιπ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 1, Γεννηδουνιάς, Φουντούλης 1, Νικολαϊδης 2, Μπούσλιε, Μουρίκης 3, Γούνας 3, Αργυρόπουλος - Κανακάκης, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος, Κάκαρης.