Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ο Ολυμπιακός το τρόπαιο στο «θρίλερ» με την ΑΕΚ!

Ημερομηνία:  06 Ιουνίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Χάντμπολ

Απ’ όλα είχε ο πέμπτος και τελευταίος τελικός της HandballPremierστο Κλειστό του Ρέντη, αφού μετά από ένα ματς με ανατρεπτική εξέλιξη και ένταση, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρωτάθλημα έναντι της ΑΕΚ και έκανε το νταμπλ για τη σεζόν 2017-18!

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός πως βρέθηκαν στη σειρά των τελικών πίσω με 2-0, έφτασαν να διεκδικούν την κούπα μπροστά στον κόσμο τους που δημιούργησε «καυτή» ατμόσφαιρα στο «Μελίνα Μερκούρη» και πήραν μια αγχωτική νίκη με 24-23 και αφού πρώτα η ΑΕΚ επέστρεψε από το -7 των πρώτων λεπτών και το -6 της ανάπαυλας του ημιχρόνου.

Η «Ένωση» είχε έντονα παράπονα για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις λίγα λεπτά πριν τη λήξη, ενώ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης δημιουργήθηκε γενική σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο και μεγάλη ένταση μεταξύ παικτών των δύο ομάδων. Η κατάσταση ωστόσο δεν ξέφυγε και παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο ένα γκολ, οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που πανηγύρισαν έξαλλα στο φινάλε.

Κορυφαίος επιθετικά για τους γηπεδούχους ο Τζήρας με 10 τέρματα, ενώ ο Χόγκας ξεχώρισε για τον «Δικέφαλο» με 6 γκολ, με τον γκολκίπερ Ραντούλοβιτς να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 24-23

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-3, 5-3, 7-3, 11-5, 13-7 (ημ), 14-10, 18-13, 21-16, 21-18, 22-21, 24-23

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 4, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 2, Σανίκης 3, Αλβανός 3, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης 1, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 1, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 3, Δομπρής 1, Βαμβακάς 1, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 3.