Πρεμιέρα για την Ελλάδα με δύο χρυσά μετάλλια και ένα ασημένιο στο Ευρωπαϊκό κολύμβησης

Ημερομηνία:  14 Αυγούστου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Τρία μετάλλια και δύο νέα πανελλήνια ρεκόρ, πανηγύρισε η Ελλάδα, στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης που φιλοξενείται στο Δουβλίνο.

Το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. μικτής ατομικής SM8 κατέκτησε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκη, ενώ πρώτος ήταν και ο Αριστείδης Μακροδημήτρης στα 50μ. ύπτιο κατηγορίας S2. Ακόμη ο Γιώργος Σφαλτός πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο S6, ενώ ακόμη από ελληνικής πλευράς ο Δημήτρης Καρυπίδης κατέλαβε την 8η θέση στα 50μ. ύπτιο S2.

Ο Μιχαλεντζάκης, ο οποίος να θυμίσουμε ότι κατέκτησε το μοναδικό μετάλλιο -και μάλιστα χρυσό- της ελληνικής κολύμβησης στο «Ρίο 2016», είχε επίδοση 2:25.42 στον τελικό των 200μ. μικτής, καταρρίπτοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ από τον πρωϊνό προκριματικό (2:34.14). Το προηγούμενο ρεκόρ του αγωνίσματος, κατείχε ο Κωνσταντίνος Φύκας με 2:38.71 από τις 6 Φεβρουαρίου 2001 στην Στοκχόλμη.

Ο Μακροδημήτρης, ο οποίος είναι κάτοχος τριών Παραολυμπιακών μεταλλίων (από το «Λονδίνο 2012»), πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο με 1:05.07, φτάνοντας στη μεγαλύτερη επιτυχία του σε επίπεδο Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αφού μέχρι τώρα μετρούσε πέντε χάλκινα!

To δεύτερο μετάλλιο της καριέρας του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, κατέκτησε ο Γιώργος Σφαλτός. Ήταν 2ος στα 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S6 με επίδοση 31.67.

Ακόμη από ελληνικής πλευράς, ο Δημήτρης Καρυπίδης κατέλαβε την 8η θέση στα 50μ. ύπτιο S2 με 1:35.11.