Παγκόσμιο Κύπελλο Βαρσοβίας: Όγδοη στην σπάθη η Λουφάκη

Ημερομηνία:  11 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:

Την 8η θέση στη σπάθη κατηγορίας Β` στο Παγκόσμιο Κύπελλο ξιφασκίας με αμαξίδιο που διεξήχθη στην Βαρσοβία, κατέλαβε η Κέλλυ Λουφάκη.

Η ελληνίδα οπλομάχος στη φάση των ομίλων σημείωσε δύο νίκες σε τέσσερις αγώνες, ενώ στον γύρο των «16» (σ.σ. πέρασε bye από τους «32» νίκησε 15-10 την Πάτσεκ από την Πολωνία. Στα προημιτελικά ηττήθηκε 15-7 από την Λευκορωσίδα Καστσιούτσκοβα και κατέλαβε την 8η θέση στην γενική κατάταξη. Επίσης η Λουφάκη ήταν 26η στο ξίφος μονομαχίας.

Ακόμη από ελληνικής πλευράς η Ευθυμία Βλάμη ήταν 20 στο ξίφος ασκήσεως, 21 στην σπάθη και 25η στο ξίφος μονομαχίας, ενώ η Αδαμαντία-Στυλιανή Ζαχαριάδη κατετάγη 33 στο ξίφος μονομαχίας και 34η στην σπάθη