«Ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης στα 200μ. ο Στέλιος Μαλακόπουλος

Ημερομηνία:  23 Αυγούστου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο της 3ης ημέρας -μετά από αυτό της Μαρίας Σταματουλά- για τον ελληνικό στίβο, ήρθε σε δρομικό αγώνισμα, κατά συγκεκριμένα κατά τη διάρκεια του απογευματινού προγράμματος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα «Βερολίνο 2018». Πρωταγωνιστής ο Στέλιος Μαλακόπουλος, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος στα 200μ. Τ62. Ο 21χρονος πρωταθητής, στον τελικό του αγωνίσματος είχε επίδοση 24.43 που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο ίδιος με 26.41. Στον ίδιο τελικό, ο Γιάννης Σεβδικαλής ήταν 5ος με 26.29 που αποτελεί προσωπικό ρεκόρ.

Ακόμη, ο Γιώργος Καρνιαβούρας κατέλαβε την 6η θέση στην κατηγορία κατηγορίας F51. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη βολή στα 25 μέτρα 99 εκατοστά, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο κατείχε ο ίδιος με 25.74μ. από το πρόσφατο πανελλήνιο πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ. Οι υπόλοιπες έγκυρες προσπάθειες του Καρνιαβούρα: 24.42, 24.88, 24.89 24.87μ.