Δύο στα δύο για το Αλπικό στο Μπόροβιτς

Ημερομηνία:  24 Ιανουαρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Σκι

Δύο χρυσά και δύο αργυρά μετάλλια ήταν ο απολογισμός των δύο πρώτων ημερών του διεθνή αγώνα Αλπικού σκι που διεξαγεται στο Μπορόβιτς της Βουλγαρίας.

Την πρώτη ημέρα στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης ο Γιάννης Πρώιος με χρόνο 2:16,46 και 67,65 βαθμούς FIS ήταν ο μεγάλος νικητής ένος αγώνα με διαχρονική παράδοση και σημαντικό αριθμό εξαιρετικών αθλητών. Ο Γιάννης Αντωνίου έχασε για μόλις 0,26 δευτερόλεπτα (69,66 βαθμούς FIS) το χρυσό μετάλλιο αλλά μοιράστηκε την τεράστια επιτυχία της ελληνικής ομάδας, η οποία κατάφερε να έχει δύο αθλητές της στα υψηλότερα σκαλιά του βάθρου. Δύο σπουδαίοι αθλητές και άνθρωποι οδηγούν την ελληνική χιονοδρομια στην αγωνιστική της ανάταση.

Την δεύτερη ημέρα στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης ο Γιάννης Πρώιος τερμάτισε στην πρώτη θέση με συνολικό χρόνο 2:24,77 και τον ακολούθησε στη δεύτερη ο Γιἀννης Αντωνίου, 2:26,14 ο χρόνος του. Επίσης σημαντική και η τέταρτη θέση του Νίκου Τζιόβα με συνολικό χρόνο 2:27,88.