Δέκατος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ο Μουρατλάρης

Ημερομηνία:  11 Δεκεμβρίου 2016 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Άρση Βαρών

Τη δέκατη θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Αρσης Βαρών Εφήβων στην κατηγορία των 105κ. που διεξάγεται στο Ισραήλ κατέκτησε ο Νίκος Μουρατλάρης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής ήταν αλάνθαστος στο αρασέ και σήκωσε 143κ. στην τρίτη προσπάθεια, καταλαμβάνοντας την 9η θέση. Στο ζετέ είχε δύο πετυχημένες προσπάθειες στα 165κ. και 170κ., ενώ δεν μπόρεσε να σηκώσει τα 173κ., παίρνοντας έτσι την 11η θέση στη συγκεκριμένη κίνηση. Στο σύνολο με 313κ. κατέλαβε την 10η θέση.

Το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο κατέκτησε ο Ισπανός Ρουίζ Μάρκος με 381κ., το ασημένιο ο Ντάτο Κετσουριανί (Γεωργία) με 377κ. και το χάλκινο ο Τζόρτζι Κικεϊντζε (Γεωργία) με 372κ.