Σάρωσε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ο Γαλιατσάτος

Ημερομηνία:  10 Απριλίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Άρση Βαρών

Πολύ μεγάλη επιτυχία για την Αρση Βαρών, καθώς στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων που διεξάγεται στην Ταϊλάνδη ο Βαγγέλης Γαλιατσάτος κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια. Ο Ελληνας πρωταθλητής βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα και απέδειξε ότι έχει πλούσιο ταλέντο, φέρνοντας ακόμη μία μεγάλη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα σε διεθνή διοργάνωση.

Στα 94κ. ο Γαλιατσάτος  ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο αρασέ και στο σύνολο, κάνοντας όλους υπερήφανους για τη μεγάλη του επιτυχία.

Στο αρασέ ο ασημένιος παγκόσμιος πρωταθλητής σήκωσε 144κ. στην τρίτη προσπάθεια και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στο ζετέ στην πρώτη προσπάθεια σήκωσε 172κ, αλλά ήταν άκυρος στις άλλες δύο και ήρθε τέταρτος. Στο σύνολο με 316κ. ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο κατέκτησε ο Χριστόφ με 321κ.