Άνοδος των Εθνικών ομάδων στην Ευρωπαϊκή κατάταξη

Ημερομηνία:  02 Οκτωβρίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ
Η πρόκριση των Εθνικών ομάδων στην 16άδα των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων ανδρών και γυναικών, έφερε και άνοδο στην Ευρωπαϊκή κατάταξη όπως ανακοίνωσε η Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία (CEV).

Η Εθνική ανδρών, κατετάγη 16η στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο Παρίσι, θέση που της χάρισε 70 βαθμούς και την ανέβασε στην 19η θέση της κατάταξης από την 20η (σε σύνολο 44 ομάδων) που ήταν (σύνολο βαθμών 170) πριν το πρώτο σέρβις της διοργάνωσης.

Την πρώτη θέση κράτησε η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σερβίας (292β.), δεύτερη ακολουθεί η Ρωσία (282β.) ενώ η Πολωνία (270β.) με την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου βρέθηκε στην Τρίτη θέση ισόβαθμη με την Γαλλία.
Η φιναλίστ του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, Σλοβενία κέρδισε θέση στην κατάταξη (7η με 256β.) ενώ η Ουκρανία, από τις ευχάριστες εκπλήξεις του τουρνουά κέρδισε 5 θέσεις και βρίσκεται στο Νο14 (196β.).

Έξι θέσεις άνοδος για τις γυναίκες

Αυτή πάντως που έκανε τη διαφορά στην ευρωπαϊκή κατάταξη, δείγμα της δυναμικής της, είναι η Εθνική γυναικών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατετάγη 14ο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και κέρδισε έξι θέσεις (αριθμός ρεκόρ για ευρωπαϊκή χώρα) και 74 βαθμούς στην κατάταξη.

Από την 28η θέση που ήταν «σκαρφάλωσε» με σύνολο 148 βαθμών στην 22η ανάμεσα σε 45 χώρες.

Πρωτιά και στην κατάταξη των γυναικών για την Εθνική Σερβίας (298 β,) με δεύτερη την Ιταλία (286β.), η οποία προσπέρασε την Ολλανδία (282β.).

Η Τουρκία με την παρουσία της στον τελικό βρίσκεται πλέον 4η (278β.) με την Ρωσία να είναι 5η (266β.).