Έξι μετάλλια στην πρεμιέρα σε Γκρατζ και Σούρσι

Ημερομηνία:  13 Απριλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κολύμβηση

Οι Ελληνικές αποστολές σε Σούρσι (Ελβετία) και Γκρατζ (Αυστρία) κατέκτησαν 6 μετάλλια στην πρεμιέρα των Πολυεθνών Συναντήσεων, στην πρώτη αγωνιστική που διεξήχθη το Σάββατο το πρωί (13/4), πραγματοποιώντας πολλές ατομικές επιδόσεις. Στο Γκρατς, βρίσκεται η Εθνική ομάδα Παίδων & Κορασίδων / Παγκορασίδων και στο Σούρσι η Εθνική ομάδα Εφήβων / Νεανίδων.

Στο Σούρσι της Ελβετίας, οι Έλληνες κολυμβητές είχαν πολύ καλή απόδοση στην πρώτη αγωνιστική, κατακτώντας 3 μετάλλια. Ο Απόστολος Παπαστάμος ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 400μ Μ.Α., με χρόνο 4:25.23, η Γεωργία Δαμαστιώτη κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 50μ πεταλούδα με 27.79, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Στέργιος Μπίλας, με χρόνο 24.78, τερμάτησε 3ος και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Στο Γρατζ της Αυστρίας, η Ελληνική αποστολή σύλλεξε 3 μετάλλια στην 1η αγωνιστική και βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας. Η Ευτυχία Ιωαννίδη, με χρόνο 4:57.30, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 400μ Μ.Α., ενώ στα 400μ Μ.Ο. κοριτσιών, οι αθλήτριές μας κατέλαβαν την 3η θέση με 4:22.84. Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε και ο Βασίλης Σοφικίτης στα 400μ Μ.Α., με χρόνο 4:31.71.