Πολύ μεγάλη επιτυχία στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα U15-U19

Ημερομηνία:  22 Μαρτίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Μπάντμιντον

Πολύ μεγάλες συγκινήσεις προσέφερε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Μπάντμιντον U15-U19 που διεξήχθη στο Λαύριο. Στον πολύ φιλόξενο δημοτικό στάδιο περισσότεροι από 200 αθλητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και έδειξαν με τον πλέον ηχηρό τρόπο ότι η ανάπτυξη στο Μπάντμιντον είναι πολύ μεγάλη.

Οι συμμετοχές που αποτέλεσαν ρεκόρ για την ελληνική ομοσπονδία, συνδυάστηκε με ωραίο θέαμα και συναρπαστικούς αγώνες.

Το χρυσό μετάλλιο στους U19 κατέκτησαν οι Πασχάλης Μελικίδης και Δήμητρα Κρουστάλη, ενώ στους U15 πρώτευσαν οι Γιώργος Τσιώλης και Γραμματούλα Σωτηρίου.

Στον τελικό των Εφήβων U19 των ανδρών ο Πασχάλης Μελικίδης, ύστερα από έναν συναρπαστικό αγώνα επικράτησε με 2-1 (21-17, 17-21, 21-18) τον Μάριο Μπούλιο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Βασίλης Κιοσσές και Σταύρος Σιδηρόπουλος.

Στα ατομικά των U19 των Νεανίδων η Δήμητρα Κρουστάλλη στέφθηκε πρωταθλήτρια καθώς επικράτησε στον τελικό με 2-1 της (21-15, 14-21, 21-15) την Αρτεμις Αναστασίου. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι: Ελένη Μουτεβελίδου και Παντελία Μπάρτζου.

Στα διπλά των Εφήβων οι Πασχάλης Μελικίδης φόρεσαν το χρυσό στο στήθος. Στον τελικό επικράτησαν με 2-0 (21-17, 21-18) των Κωνσταντίνο Αθανασόπουλο, Γιώργος Κτένας. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Χρήστος Κανιουρας – Κωνσταντίνος Κορδαλής / Παναγιώτης Μποτέλης – Μιχαήλ Παναγιώτου.

Στα διπλά Νεανίδων U19 πρώτευσαν οι Ιωάννα Καραπετρίοδου – Κατερίνα Παρίση. Στον τελικό έκαμψαν την αντίσταση των Βασιλική Ανδρεάδου – Ευαγγελία Κορωνίδου με 2-0 (21-15, 24-22). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι: Αρτεμις Αναστασίου – Γεωργία Αναστασίου και οι Δήμητρα Κρουστάλη και Στεφανία Κωνσταντακάτου.

Στα μικτά διπλά U19 το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι: Μιχάλης Μπούλιος – Παντελία Μπάρτζου. Στον τελικό νίκησαν με 2-0 (21-19, 21-12) τους Μιχάλη Παναγιώτου και Ελένη Μουτεβελίδου. Στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Κώστας Κορδαλής – Γεωργία Αναστασίου και οι Γιάννης Λυμπέρης και Αλεξάνδρα Αποστολοπούλου.

Στα ατομικά U15 των αγοριών ο Γιώργος Τσιώλης έκαμψε με 2-0 (21-19, 21-10) την αντίσταση του Ορφέα Τσαμουσιάδη και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι: Βασίλης Κιοσσές και Σταύρος Σπυριδόπουλος.

Στα ατομικά U15 των κοριτσιών το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γραμματούλα Σωτηρίου. Στον τελικό επικράτησε το 2-0 (21-18, 24-22) της Χριστίνας Δεληβοριά. Στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι: Θεοδώρα Λαμπριανίδου και Μαρία Μάκου.

Στα διπλά U15 των αγοριών οι Κυριάκος Κατσιαδράμης – Γιώργος Τσιώλης ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Στον τελικό νίκησαν με 2-0 (21-15,21-10) τους Βασίλη Κιοσσέ – Περικλή Σιδηρόπουλο. Στην Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι: Θοδωρής Μαντούκας – Αγγελος Μενεγάτος και οι Συμεών Καρπάτσης – Γιάννης Σχοιναράκης.

Στο διπλά U15 κοριτσιών οι Σταυρούλα Ζαγγελίδου και Γραμματούλα Σωτηρίου κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο. Στον τελικό επικράτησαν με 2-1 (9-21, 21-10, 21-16) των Αντωνία Ανδρεάδου και Μαρία Μάκου. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι: Ελισάβετ Κορωνίδου – Ραφαηλία Μερτζεμέκη και οι αδερφές Πατσαρασλη.

Τέλος στα μικτά διπλά πρώτευσαν οι: Ορφέας Τσαμουσιάδης – Θεοδώρα Λαμπριανίδου. Στον τελικό έκαμψαν την αντίσταση των Αναστάσιο Κούτρα – Χριστίνα Δεληβοριά με 2-0 (21-9, 21-10). Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι: Ικαρος Παπαδόπουλος, Μακαρια Παπαποστόλου και οι: Γιώργος Κουτσιουρούμπας – Άλκηστις Πατσαρασλη.