Χρυσό μετάλλιο για Αρβανίτη-Καραγκούνη!

Ημερομηνία:  03 Δεκεμβρίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Μπιτς Βόλεϊ
Με το χρυσό μετάλλιο στο στήθος συνδυάστηκε η επιστροφή της Βίκυς Αρβανίτη στην άμμο με συμπαίκτρια και πάλι την Πένυ Καραγκούνη. Η Εθνική ομάδα κατέκτησε την πρώτη θέση στο μονάστερο τουρνουά της FIVB στη Λιουμπλιάνα και ξεκίνησε ιδανικά τη φετινή σεζόν στο beach volley.

Στον τελικό της διοργάνωσης νίκησε με 2-0 (21-18, 21-15) σετ τις Λιθουανές Βιτκαουσκάιτ, Αντριουκάιτε (Νο2) και με 5 νίκες και μόλις 2 χαμένα σετ στο τουρνουά, κατέκτησε πανηγυρικά το χρυσό μετάλλιο. Επόμενος σταθμός για Βίκυ και Πένυ, η Ολλανδία το διάστημα 2-7 Ιανουαρίου και το τουρνουά 4 αστέρων στη Χάγη.

Βίκυ και Πένυ μαζί με το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν και 200 πολύτιμους βαθμούς, ενόψει της συνέχειάς τους στις διεθνείς διοργανώσεις. Η ελληνική αποστολή επιστρέφει στην Ελλάδα την Δευτέρα στις 15.45.