Στον τελικό του σουηδικού πρωταθλήματος η Στόρφορς, η Τόλιου χαμογέλασε στην ελληνική «μονομαχία»

Ημερομηνία:  01 Απριλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Η Στόρφορς θα υπερασπιστεί τον τίτλο της στη Σούπερ κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης γυναικών της Σουηδίας. Στα ημιτελικά των πλέι οφ, όπου καταγράφηκε και ελληνική …μονομαχία, ξεπέρασε τη Χάλμσταντ με 2-1 στις νίκες και πέρασε στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Είχε χάσει 5-3 στον πρώτο αγώνα και ανέτρεψε την κατάσταση στην έδρα της με δύο διαδοχικές νίκες με 5-1. Έτσι, στην «κόντρα» μεταξύ δύο βασικών αθλητριών της εθνικής μας ομάδας, της Κατερίνας Τόλιου και της Μαρίας Χριστοφοράκη, χαμογέλασε στο τέλος η πρώτη. Μάλιστα, η Τόλιου ολοκλήρωσε χωρίς ήττα τον δεύτερο και τον τρίτο ημιτελικό και, όπως πέρσι, πρωταγωνιστεί στην πορεία της ομάδας της προς τον τίτλο. Θυμίζουμε ότι στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος είχε λίγες συμμετοχές με το κλαμπ και η Χριστίνα Φίλη. Στους τελικούς, που αρχίζουν την Τετάρτη, η Στόρφορς θα έχει και φέτος αντίπαλο την Έσλοβ, η οποία στον άλλο ημιτελικό απέκλεισε με 2-0 νίκες και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία τη Μελαρένερτζι της Γεωργίας Ζαβιτσάνου.

Το βράδυ της Παρασκευής έγινε η δεύτερη αναμέτρηση της Στόρφορς με τη Χάλμσταντ. Η πρωταθλήτρια Σουηδίας επιβλήθηκε στην έδρα της με 5-1 και ισοφάρισε τις νίκες σε 1-1. Οι πρωταθλήτριές μας δεν συναντήθηκαν. Η Τόλιου κατέβαλλε την Τίλντα Γιόχανσον με 3-1 σετ και την Έρικα Φροντ με 3-0. Η  Χριστοφοράκη σημείωσε το μοναδικό θετικό αποτέλεσμα για τη φιλοξενούμενη ομάδα. Στο πρώτο της ματς κάμφθηκε με 3-1 σετ από τη Τζέσικα Γιαμάντα και μετά νίκησε με 3-2 την Ισπανίδα Σάρα Ραμίρεζ, με την οποία ήταν συμπαίκτριες φέτος στον Ολυμπιακό.

Την επόμενη μέρα, το Σάββατο, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν ξανά στον ίδιο χώρο. Η Στόρφορς επιβλήθηκε ξανά με 5-1 και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό. Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες αγωνίστηκαν μεταξύ τους στο έκτο επί μέρους ματς. Η Τόλιου ξεπέρασε τη Χριστοφοράκη με 3-1 σετ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (8-11, 11-8, 11-7, 12-10). Θυμίζουμε ότι την περασμένη βδομάδα, στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ, είχε νικήσει η αθλήτρια της Χάλμσταντ με 3-0 σετ. Νωρίτερα στον καθοριστικό ημιτελικό η Τόλιου επικράτησε με 3-1 της Τίλντα Γιόχανσον, ενώ η Χριστοφοράκη πέτυχε νέα νίκη με 3-2 σετ απέναντι στη Σάρα Ραμίρεζ.

Ο άλλος ημιτελικός κρίθηκε στα δύο παιχνίδια. Η Έσλοβ νίκησε την Παρασκευή εντός έδρας τη Μελαρένερτζι με 5-3 και προκρίθηκε στον τελικό με συνολικό σκορ 2-0. Σε αυτόν τον αγώνα η φιλοξενούμενη δεν είχε στη σύνθεσή της τη Γεωργία Ζαβιτσάνου. Ο πρώτος τελικός των πλέι οφ διεξάγεται μεθαύριο στην έδρα της Έσλοβ. Στις 5 του μήνα ακολουθεί ο δεύτερος στο Στόρφορς κι εκεί, αν προκύψει ισοπαλία 1-1 στις νίκες, θα γίνει και ο τρίτος τελικός το Σάββατο.