Η πρεμιέρα του Αγγελάκη στην πολωνική λίγκα

Ημερομηνία:  14 Σεπτεμβρίου 2020 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Ξεχωριστή ημέρα για τον Κωνσταντίνο Αγγελάκη. Μετά τη Γερμανία και τη Γαλλία έκανε πρεμιέρα σε ένα ακόμη ξένο πρωτάθλημα υψηλού επιπέδου και συγκεκριμένα στη Σούπερ κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Πολωνίας.

Το νέο του κλαμπ, η Ζάμος, έχασε φυσιολογικά με 3-0 από τη Τζιάλντοβο, που συμπεριλαμβάνεται στις κορυφαίες ομάδες της χώρας, ωστόσο ο φετινός πρωταθλητής Ελλάδας του απλού ανδρών μπορεί να κρατήσει την καλή του εμφάνιση στην επιστροφή στη δράση ύστερα από 6 μήνες και φυσικά την αίσθηση, που αποκόμισε αμέσως. ότι θα έχει όφελος για την εξέλιξή του από μία τόσο δυνατή λίγκα. Ο Αγγελάκης έδωσε ένα ματς κι έχασε με 3-0 σετ από τον Κινέζο Βέι Σιχάο. Τα επόμενα ματς έρχονται πολύ γρήγορα, γι’ αυτό ο 23χρονος άσος θα συνεχίσει τις προπονήσεις με τη Ζάμος. Χωρίς τον Παναγιώτη Γκιώνη στη σύνθεσή της έδωσε σήμερα τον πρώτο της αγώνα για το πρωτάθλημα Πολωνίας και η Μπογκόρια Γκρότζισκ και σημείωσε εύκολη νίκη.

Ο Αγγελάκης βρίσκεται εδώ και μία βδομάδα στη χώρα και είχε την ευκαιρία για μίνι προετοιμασία. Φόρεσε πρώτη φορά τη φανέλα της Ζάμος στο απογευματινό εκτός έδρας ματς με τη Τζιάλντοβο, η οποία αγωνίζεται και φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ και διεκδικεί την είσοδο στους ομίλους. Ο Αγγελάκης αντιμετώπισε τον Βέι Σιχάο, έναν παίκτη πολύ υψηλής κλάσης. Κυνήγησε το καλύτερο, είχε την ευκαιρία να κατακτήσει το 1ο σετ όπου προηγήθηκε 8-6, αλλά στο τέλος κάμφθηκε στα τρία σετ. Ήταν βέβαια, το πρώτο του ματς από τις αρχές Μαρτίου και το πολωνικό Challenge, που είχε διακοπεί λόγω κορωνοϊού. «Αισθανόμουν πολύ καλά και πατούσα γερά στα πόδια μου. Ο Κινέζος βέβαια είναι σε υψηλότερο επίπεδο από μένα, πάντως για παιχνίδι, που είχα να παίξω έξι μήνες, τα πήγα καλά», σχολίασε ο Έλληνας αμυντικός μετά τον αγώνα.

Η Μπογκόρια εξάλλου, κατέβαλλε εύκολα εντός έδρας τη Ζιελόνα Γκόρα με 3-0. Αγωνίστηκε με τους Μάρεκ Μπαντόφσκι, Πάβελ Σίρουτσεκ και Μίλος Ρετζίμσκι. Ο Γκιώνης αναχωρεί αύριο για την Πολωνία και μέσα στην εβδομάδα είναι να μετάσχει στα δύο προσεχή ματς πρωταθλήματος της ομάδας του.