Ο Γκιώνης οδήγησε την Μπογκόρια στη νίκη στον αγώνα κορυφής της πολωνικής λίγκας

Ημερομηνία:  28 Ιανουαρίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Σε κεντρικό πρόσωπο της 15ης αγωνιστικής στην πολωνική Σούπερ Λίγκα επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών μετατράπηκε προχτές ο Παναγιώτης Γκιώνης.

Η συγκεκριμένη αγωνιστική μέρα μάλιστα, είχε ξεχωριστή σημασία γιατί περιλάμβανε ματς κορυφής και ο Έλληνας άσος πρωταγωνίστησε με δύο ατομικές νίκες στην επικράτηση της Μπογκόρια Γκρότζισκ εναντίον της Ντζιάλντοβο με 3-2. Έτσι, στο γκρουπ των 6 ομάδων, που αγωνίζονται για τον τίτλο, η Μπογκόρια «έπιασε» στην κορυφή την Ντζιάλντοβο, η οποία όμως έχει έναν αγώνα παραπάνω. Στους αθλητές, που ξεχώρισαν στους αγώνες της Τρίτης στο ίδιο πρωτάθλημα, εντάσσεται και ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης. Μπορεί η ομάδα του, η Ζάμος, να έχασε 3-2 από την Τορούν για το γκρουπ των 7 ομάδων, που παίζουν για την παραμονή, αλλά ο σημερινός πρωταθλητής Ελλάδας ανδρών πραγματοποίησε θαυμάσια εμφάνιση παίρνοντας τη νίκη και στα δύο παιχνίδια του. Με τη συγκεκριμένη δράση οι δύο αμυντικοί ολοκλήρωσαν το πρώτο κομμάτι των αγώνων τους στο νέο έτος, όπως και ο Γιάννης Σγουρόπουλος στην Μπουντεσλίγκα. Βρέθηκε στη Γερμανία για περισσότερα ματς μέσα στον Ιανουάριο, απλά δεν αγωνίστηκε την Τρίτη στην ήττα της Γκρενζάου από τη Μουλχάουζεν με 3-0.

Στην Πολωνία η επιστροφή του Γκιώνη και του Αγγελάκη στις υποχρεώσεις για το διασυλλογικό πρωτάθλημα έγινε με δύο αγώνες μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. H Μπογκόρια αντιμετώπισε προχτές εκτός έδρας την Ντζιάλντοβο και πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-2. Οι δύο ομάδες βρίσκονται μαζί πλέον στην 1η θέση με 37 βαθμούς, έχουν αποσπαστεί από τους διώκτες τους (η 3η Γιάροσλαβ είναι 5 πόντους πίσω) κι έχουν αβαντάζ εν όψει των πλέι οφ. Αν στο συγκεκριμένο γκρουπ ομάδων μείνουν στην πρώτη δυάδα τότε θα περάσουν απευθείας στα ημιτελικά της λίγκας και θα περιμένουν τους νικητές από τις αναμετρήσεις του 3ου με τον 6ο και του 4ου με τον 5ο της βαθμολογίας.

Ο Γκιώνης τοποθετήθηκε ξανά 1ος παίκτης της Μπογκόρια και τα πήγε τέλεια. Αρχικά επιβλήθηκε με 3-0 σετ του πολύπειρου Τσέχου Γίρι Βράμπλικ. Στο τέταρτο στη σειρά ματς (που έγινε με το σύστημα του καλύτερου των 3 σετ) υπερίσχυσε στις λεπτομέρειες του κορυφαίου Πολωνού αθλητή Γιάκαμπ Ντίζας με 2-1 σετ (11-8 το τελευταίο) και ισοφάρισε το σκορ ομάδων σε 2-2. Όλα κρίθηκαν στο διπλό όπου η Μπογκόρια είδε τους Πάβελ Σίρουτσεκ/Μίλος Ρεντίμσκι να ξεπερνούν τους Αντρέι Γκάσινα/Βράμπλικ επίσης με 2-1.

Για όσους θέλουν να δουν εικόνα από τον αγώνα κορυφής το λινκ είναι https://www.youtube.com/watch?v=lhe-9Zl3Vws&fbclid=IwAR1VjXMM1TpN6f3-zNl0PRsCCRWJAID9bq1iAuXu9swkg5d3OspcDs3Ijrw. Μετά το 32ο λεπτό αρχίζει ο πρώτος αγώνας του Γκιώνη και μετά τη 1 ώρα και 26 λεπτά το αμφίρροπο παιχνίδι με τον Ντίζας.

«Η ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΑΚΗ»

Στα πέντε επί μέρους ματς κρίθηκε και η εντός έδρας αναμέτρηση της Ζάμος. Η ομάδα του Αγγελάκη τα έδωσε όλα για να πάει κόντρα στα προγνωστικά απέναντι στην Τορούν, την ομάδα που προπορεύεται στο γκρουπ για τις θέσεις 7-13, αλλά στο τέλος υπέστη νέα ήττα με 3-2. Η Ζάμος πάντως, είναι 2η στο συγκεκριμένο γκρουπ και βρίσκεται πολύ κοντά στην εξασφάλιση της παραμονής. Εδώ δεν ακολουθούν πλέι άουτ μετά την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας και μόνο ο τελευταίος της βαθμολογίας θα υποβιβαστεί. Ο Αγγελάκης έκανε το καλύτερο δυνατό με δύο δύσκολες νίκες από τη θέση 1 της ομάδας του. Μάλιστα η ιστοσελίδα της πολωνικής ομοσπονδίας έκανε λόγο για «εξαιρετική παράσταση του Έλληνα πρωταθλητή, που όμως δεν αποδείχτηκε αρκετή στη Ζάμος», ενώ σε αυτή στάθηκε και ο προπονητής της Τόρουν Γκρεγκόρ Αντάμιακ τονίζοντας: «Είμαστε χαρούμενοι, που παίξαμε με έναν τόσο καλό παίκτη. Αποτύχαμε σε αυτά τα δύο ατομικά παιχνίδια, αλλά σίγουρα μας έμαθαν κάτι».

Ο σπουδαίος αμυντικός κατέβαλλε αρχικά τον Πολωνό διεθνή Τόμας Κοτόβσκι με 3-1 σετ και στη συνέχεια τον συμπατριώτη του Κόνραντ Κούλπα με 2-1. Αργότερα στο διπλό υπέστησαν ήττα ο Πάβελ Κόζιελ και ο Μάρσιν Λίτβινιουκ. Για τους ενδιαφερόμενους ολόκληρος ο αγώνας της Ζάμος με την Τόρουν βρίσκεται στο λινκ https://www.youtube.com/watch?v=NYbVsJysxHI&fbclid=IwAR0Y-Jtkk3V-u2izcUiJj0JnWHOs_vjPSCspT2kZWCQk6EGEhpoo8MgevGs.

Στην Μπουντεσλίγκα έγινε η 16η αγωνιστική. Ο Σγουρόπουλος δεν ήταν στην τριάδα της εκτός έδρας συνάντησης με τη Μουλχάουζεν. Η ήττα με 3-0 αφήνει την Γκρενζάου στην τελευταία θέση μαζί με τη Χόμπουργκ (2 βαθμοί) και φυσικά πάντα στον μεγάλο κίνδυνο για τον υποβιβασμό. Ο 21χρονος άσος παραμένει στη Γερμανία περιμένοντας την επόμενη αναμέτρηση τον Φεβρουάριο, ενώ ο Γκιώνης και ο Αγγελάκης γυρίζουν σήμερα στην Αθήνα.