13ος στον κόσμο (U23) ο Στέλιος Φαραντάκης

Ημερομηνία:  23 Σεπτεμβρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Ποδηλασία

Ο 22χρονος Στέλιος Φαραντάκης απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι αποτελεί το μέλλον της Ελληνικής ποδηλασίας δρόμου. Μετά από μια σπουδαία κούρσα κατέκτησε την 13η θέση στους Νέους U-23 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μπέργκεν της Νορβηγίας, στην κούρσα της αντοχής, των 191χλμ, με συμμετοχή 180 αθλητών.

Μια κούρσα που έγινε σε μια πολύ τεχνική διαδρομή με κρύο και με συνεχή βροχή. Να σημειώσουμε μάλιστα ο νεαρός πρωταθλητής μας ταξίδεψε στην μακρινή Νορβηγία με αποκλειστικά δικά του έξοδα, λόγω της εξαιρετικά δύσκολης οικονομικής κατάστασης της Ομοσπονδίας.

Να σημειωθεί ότι ο Στέλιος Φαραντάκης προετοιμάζεται και αγωνίζεται εδώ και 4 χρόνια στην Γαλλία με την SOJASUN.

Στον αγώνα από ελληνικής πλευράς έτρεξε και ο Ζήσης Σούλιος παίρνοντας μια πολύ μεγάλη εμπειρία.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Γάλλος Benoit Cosnefroy κερδίζοντας στο σπριντ τον Γερμανό Lennard Kamma που ακολούθησε 3’’ πίσω του ενώ το χάλκινο πήρε ο Δανός Carbel Svendgaard.