Η Ελίνα Τζένγκο “εξαργύρωσε” σήμερα τα σπουδαία επιτεύγματα του 2022 με τον τίτλο της κορυφαίας ανερχόμενης αθλήτριας στην Ευρώπη, στο Γκαλά της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας στο Ταλίν. Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριώβ ήταν στο Ταλίν και είχε την ευκαιρία να παραλάβει το σπουδαίο βραβείο, που αποτελεί μία επιπλέον επιβράβευση της προσπάθειας που έχει κάνει όλα αυτά τα χρόνια.
![](https://www.segas.gr/wp-content/uploads/2022/10/tzengko_tallin_riss-1024x657.jpg)
Παράλληλα δείχνει πως αποτελεί μια από τις πλέον ανερχόμενες και εξελίξιμες αθλήτριες, και πως είναι ικανή να κυνηγά την κορυφή όχι μόνο στην Ευρώπη, αλλά και στις διοργανώσεις παγκοσμίου επιπέδου.
Η αθλήτρια παρέλαβε το βραβείο της, την ώρα που οι φίλοι του στίβου, αλλά και ο προπονητής της, στην αίθουσα την χειροκροτούσαν παρατεταμένα. Το Γκαλά της ΕΑ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ο γενικός γραμματέας του ΣΕΓΑΣ, Γιώργος Γιατρουδάκης, διευθυντής αγώνων Ανδρέας Γκόγκας και ο τεχνικός διευθυντής, Χρήστος Μελέτογλου, που είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και το συνέδριο της ΕΑ.
Η Τζένγκο στο Μόναχο έγινε η νεότερη νικήτρια στο αγώνισμα του ακοντισμού, αφού την ημέρα που αναδείχθηκε νικήτρια δεν είχε συμπληρώσει ακόμη τα 20 της χρόνιας.
Η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα και τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου της ομοσπονδίας συγχαίρουν την Ελίνα Τζένγκο για την ανάδειξη της ως κορυφαία ανερχόμενη αθλήτρια της χρονιάς.