Ιστορικός τελικός στη σφυροβολία...ασημένιο μετάλλιο για τον Φραντζεσκάκη

Ημερομηνία:  19 Ιουλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Συγκλονιστικός αγώνας έγινε στον τελικό της σφυροβολίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Πρωταγωνιστές ήταν ένας Ουκρανός και ένας Έλληνας που κατάφεραν σε λιγότερο από δύο ώρες να γίνουν κομμάτι της ιστορίας.

Ο Μιχάιλο Κόχαν και ο Χρήστος Φραντζεσκάκης έκαναν το ένα δύο σημειώνοντας εξαιρετικές επιδόσεις. Ο πρωταθλητής μας έστειλε τη σφύρα στην τέταρτη βολή στα 84,22 μ., που του χάρισε το ασημένιο μετάλλιο στη διοργάνωση και το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμα.

Ο Φραντζεσκάκης μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα, αφού έκανε δύο άκυρες προσπάθειες και στην τρίτη πέτυχε βολή στα 75,85 μ., που τον έβαλε στην οχτάδα και παράλληλα παρέτεινε την παρουσία του στον αγώνα. Σε εκείνο το σημείο ο αθλητής μας όχι μόνο απέβαλε το άγχος του, αλλά φρόντισε να βγάλει στον αγωνιστικό χώρο όλο το ταλέντο και την ικανότητα του. Η τέταρτη βολή του 19χρονου μετρήθηκε στα 84,22 μ., επίδοση καλύτερη από το δικό του 81,62 μ.,  που ήταν το πανελλήνιο ρεκόρ, αλλά και το 82,97 μ., που ήταν το ρεκόρ Ευρώπης στην κατηγορία Κ20, μέχρι την έναρξη των αγώνων. Την επίδοση αυτήν βελτίωσε δύο φορές στη διάρκεια του σημερινού τελικού ο εξαιρετικός Κόχαν ο οποίος επικράτησε με 84,73 μ., ενώ νωρίτερα είχε πετύχει 83,47 μέτρα. Ο Ουκρανός, ο οποίος πέρυσι έκανε παγκόσμιο ρεκόρ Κ18, βελτίωσε τρεις φορές στη διάρκεια του αγώνα και το ρεκόρ διοργάνωσης. Ο Φραντζεσκάκης είναι ο δεύτερος αυτή τη στιγμή αθλητής όλων των εποχών στην Ευρώπη, πίσω από τον Κόχαν.

Ο αθλητής μας στις δύο τελευταίες του βολές ήταν άκυρος. Η χώρα μας κατέκτησε το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση και το 25ο στην ιστορία του θεσμού. Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο μας στη σφυροβολία, αφού το 1989 ο Σάββας Σαριτζόγλου ήταν επίσης δεύτερος.

Καλή παρυσία πραγματοποίησε ο Θοδωρής Ζιώγας, που αν και παίδας κατέλαβε την ένατη θέση με 70,57 μ. σε έναν τελικό από τον οποίο κέρδισε πολύτιμες εμπειρίες για το μελλον.